Шенгенски споразум је један од стубова европске политике и омогућава слободу кретања људи и робе у Европи. Потписали су га прије 40 година Њемачка, Француска, Белгија, Луксембург и Холандија, а у међувремену је чак 27 земаља постало дио Шенгенског простора.
Примјена Шенгенског споразума, који омогућава слободно кретање унутар Европе, све више губи на функционалности због све чешћих контрола на границама. Одлука Пољске да уведе граничне провјере покренула је питање да ли се систем распада?
Споразум о слободном кретању унутар Европске уније (ЕУ), познат и као Шенген, тренутно је озбиљно доведен у питање јер многе европске земље поново уводе привремене контроле на унутрашњим границама.
Најновији примјер је Пољска, која је најавила да ће поново увести граничне провјере на граници са Њемачком и Литванијом. Овом одлуком, број земаља у Шенгенској зони које примењују привремене контроле порашће на 12.
Премијер Пољске Доналд Туск саопштио је да ће од 7. јула бити уведене провјере на копненим границама са Њемачком и Литванијом.
– Циљ је да се контролише и сведе на минимум прилив ирегуларних миграната – изјавио је Туск.Он је додао да је овај корак постао неизбјежан након што је Њемачка одлучила да пооштри контроле на својим границама.
– Њемачка одбија улазак миграната, што ствара напетости – истакао је пољски премијер.
Шенгенски систем под притиском
Према правилима Европске комисије (ЕК), контроле на унутрашњим границама унутар Шенгенске зоне дозвољене су само под одређеним условима и на ограничен временски период.
Портпарол ЕК Маркус Ламер изјавио је да Пољска још није званично обавијестила Комисију о својој одлуци, али да су у контакту с властима у Варшави, пише Дојче веле.
– У блиском смо контакту са државама чланицама. Ове контроле су могуће само привремено и под одређеним условима – рекао је он.
Незадовољство у Европском парламенту
Неки посланици Европског парламента сматрају да би тренутна дешавања могла представљати почетак краја Шенгенског система.
– Свака контрола коју Њемачка уведе, због свог централног положаја у Европи, изазива ланчану реакцију – рекла је посланица из редова Социјалдемократске партије Њемачке (СПД), Биргит Зипел.
Она је додала да се Шенген полако распада изнутра, што, како каже, не угрожава само привреду, већ и повјерење грађана Европе у саму Европску унију.
Привремене унутрашње граничне контроле
Тренутно 11 од 29 земаља у Шенгену примјењује привремене унутрашње граничне контроле:
Њемачка – контроле на свим копненим границама, укључујући границе са Пољском, Аустријом, Француском и Чешком
Француска – провјере на границама са Белгијом, Њемачком, Шпанијом и Италијом
Аустрија – контроле на границама са Словенијом, Мађарском, Словачком и Чешком
Холандија – контроле на копненим, ваздушним и поморским границама са Белгијом и Немачком
Данска – контроле на копненој граници са Њемачком и у трајектним лукама
Шведска – провјере у важним лукама и прелазима ка Норвешкој и Данској
Норвешка – контроле на трајектним пристаништима и копненим прелазима
Италија – контроле на границама са Словенијом и дијеловима границе са Аустријом и Француском
Бугарска – селективне унутрашње контроле, посебно дуж границе са Румунијом
Словенија – контроле на границама са Хрватском и Мађарском
Словачка – контроле на границама са Мађарском и Аустријом
Са потезом Пољске, број земаља које примењују контроле порашће на 12. Такође, Белгија је најавила да ће увести граничне провјере касније овог љета.
Критичари тврде да повећана ограничења указују на шире повлачење из принципа отворености и јединства које Шенген представља. Осим тога, контроле не само да ометају свакодневни живот заједница које живе уз границе и нарушавају унутрашње тржиште, већ шаљу и забрињавајућу политичку поруку: да се Европа затвара у саму себе.
Иако Европска комисија нема овлашћења да блокира ове националне мјере, може да издаје необавезујућа мишљења о њиховој неопходности и пропорционалности. Остаје да се види да ли ће то бити довољно да се заустави постепено, али стално нарушавање шенгенског модела.
За сада је једно јасно: путовање без граница унутар Европе више се не може узимати здраво за готово. Сви туристи који буду ишли копненим путем у земље ЕУ ово љето, спремите се за граничне контроле, преноси Блиц.