Упозорење: Текст садржи веома потресне детаље
Сиријске владине снаге оптужене су за масакр у једној болници током сукоба који су избили прије нешто више од недјељу дана. У националној болници у Свеиди (Сувејда), коју је посјетила екипа BBC-ја, радници тврде да су пацијенти убијани у болничким креветима!
Смрад се осјећа по читавом граду, а према писању тог медија, на паркингу главне болнице у граду Сувејда стоји на десетине тијела у стању распада, поређани у бијелим пластичним врећама.
Неке су отворене и изложене временским приликама, откривајући надувена и унакажена тијела оних који су овде убијени. Под је клизав од крви и слузи, а сунце које немилосрдно пече додатно појачава смрад.
"То је био масакр! Војници су дошли овде говорећи да су дошли да донесу мир, а убили су бројне пацијенте. Убијали су и младе и старе", каже за BBC др Висам Масуд, неурохирург у болници у Сувејди.
Масуд је раније новинарима послао видео за који тврди да приказује тренутке након што су владине снаге упале у болницу. На снимку се види жена која показује ситуацију у болници. На поду лежи на десетине тијела умотано у крваве чаршаве.
У болници сви, од доктора, преко сестара, до волонтера, причају исто! Прошле сриједе, у вечерњим сатима сиријске снаге које таргетирају Друзе, дошли су у болницу и извршиле покољ.
Кинес Абу Мотаб, волонтер у болници пита се какав су злочин жртве починиле.
"Шта је њихов злочин? То што су мањина у демократској земљи?", пита огорчено Мотаб.
"То су криминалци. Чудовишта! Ништа им не вјерујем! Па они су упуцали осмогодишњег дјечака, инвалида, пуцали су му у главу", каже Осама Малак, професор енглеског у једној школи у Сувејди.
"Према међународном праву, болнице би требало да буду заштићене, али они нас нападају чак и у болницама. Ушли су унутра и почели да пуцају у све. Пуцали су у пацијенте који су спавали у болничкој постељи", додаје.
Све стране у сукобу међусобно су се оптуживале за језиве злочине. И бедуини и борци Друза, као и сиријска војска оптужени су за убијање цивила и суровост.
И даље није најјасније шта се догодило у болници у Сувејди. Неки процјењују да је прошле сриједе убијено више од 300 људи, али је ту бројку немогуће потврдити.
У уторак увече сиријско министарство одбране издало је саопштење у којем се наводи да су свјесни да постоје извјештаји о "шокантним злодјелима" које су починиле особе у војним униформама у претежно друзијском граду Сувејда.
Раније ове недјеље, Раед Салех, сиријски министар за ванредне ситуације рекао је за BBC да ће бити у потпуности испитане тврдње о злочинима које су починиле све снаге у сукобу.
Улаз у град Сувејда је забрањен, што отежава прикупљање доказа. Град је под потпуном опсадом, а снаге сиријске владе одређују ко смије да уђе и изађе из града. Да би се ушло у град, пролази се кроз бројне пунктове. Једном када се уђе у град, како пише BBC, виде се само уништени и спаљени локали и зграде, док су аутомобили уништени јер су преко њих прешли тенкови.
Град Сувејда је очигледно био поприште озбиљних сукоба између Друза и бедуинских бораца. У том тренутку сиријска влада је први пут интервенисала покушавајући да успостави примирје.
Иако су броја друзијска села у провинцији Сувејда поново заузели владини војници, сам град, у којем живи више од 70.000 људи, и даље је под потпуном друзијском контролом.
Прије него што је екипа BBC-ја напустила болницу, затекли су осмогодишњу Халу ел-Катиб како сједи на клупи са својом тетком. Халино лице је крваво и у завојима. Изгледа да је изгубила једно око.
Испричала је да су дошли наоружани људи и пуцали јој у главу док се крила у орману у свом дому.
Хала још не зна, али оба њена родитеља су мртва.
(Телеграф)