Аутомобил је идеално мјесто за размножавање и развој бактерија и клица, али који дио његове унутрашњости је најпрљавији? У новом истраживању, научници су узели 20 брисева из унутрашњости кола и тестирали их на најчешће бактерије, а резултати би вас можда могли изненадити.
Тестирања су показала да волан (који највише додирујете) има најмање бактерија, и да је то заправо најчистији предмет у читавим колима, док је гепек (односно складиштни простор) који се користи и за пренос кућних љубимаца најпрљавији. Остала подручја са много бактерија су простор за ноге на страни возача, појас за везивање и ручна кочница.
Овај експеримент спровела је једна ауто-продавница, која је специјализована за продају нових и половних аутомобила, тако да су имали искуства са одвратним унутрашњостима возила. Изненађујуће је да је студија показала колико лоше чишћење и одржавање аутомобила може бити штетно по ваше здравље и по здравље ваших путника.
Тестирање је рађено на аутомобилу за изнајмљивање, осим свакодневне употребе тај аутомобил се користио и за превоз дјеце и превоз кућних љубимаца. Истраживачи су пажљиво узели брисеве са 20 мјеста, користећи Петријеве посуде пуњене агарима, а по узимању брисева све посуде су запечећене како би се избјегла контаминација.
Пет дана прије анализе и упоређивања, узорци су остављени да развијају бактерије. Резултати показују да је аутомобилски пртљаг био подручје са највише бактерија, а то је углавном посљедица путовања са кућним љубимцима. Испитивање узорака је такође открило да држач за чаше, унутрашњост врата и дугме за подешавање јачине звука имају много буђи и прљавштине.
Изненађујуће је да су три најчистија подручја, односно она која су имала најмање бактерија заправо она које возачи најчешће додирују. То је укључивало и ретровизор, обруч волана и мјењач - од којих се очекивало да ће бити на првим мјестима.
Из продавнице кажу да резултати не би били толико одвратни да се власници држе строжег режима чишћења. Према анкети од 1.050 власника аутомобила, возачи, у просјеку, десет пута годишње чисте унутрашњост аутомобила, што је отприлике једном на сваких пет недјеља.
Узимајући у обзир да је 94 процента возача рекло да једу и пију у возилима, а да 58 процената њих користи аутомобил за превоз кућних љубимаца, долази се до тога да возачи не чисте довољно своје аутомобиле.
"Резултати су показали да можда треба чешће чистити наше аутомобиле. Многи возачи једу или пију у свом возилу, возе малу дјецу или кућне љубимце. Да бисмо избјегли нежељене ефекте по здравље, препоручујемо људима да редовно перу возила - како унутра тако и споља", рекла је директорка маркетинга.
Шокантно, али је један од 10 испитаника рекао да унутрашњост свог аутомобила чисти само два пута годишње или ријеђе. Када је ријеч о мишљењу о учесталости чишћења аутомобила, типично је био подијељен род, са мушкарцима који су се више усредсредили на сјајну спољашњост, док су жене биле мање спремне да сједе у прљавој унутрашњости, пише Телеграф.
Међутим, волан се такође често претвара у право плодно тло за бактерије.
"Људи додирују лица, телефоне, храну... А онда зграбе волан. Наизглед беспрекорни аутомобили често скривају праву бактеријску бомбу на волану", каже Џејмс Тејлор, професионални чистач луксузних аутомобила за Express.co.uk, преноси Курир.
Према истраживањима, на волану се могу наћи стотине бактерија, укључујући и оне које могу изазвати тровање храном, кожне инфекције и друге здравствене проблеме. У контакту је са кожом, знојем, капљицама даха, остацима хране и прашином, а бактерије које се тамо накупљају – за разлику од мрља – невидљиве су голим оком.
"За здраве људе то можда није забрињавајуће, али породице са дјецом, особе са алергијама или ослабљеним имунитетом треба да буду опрезније", упозорава Тејлор.
Иако се већина возача брине о хигијени руку, волан се често занемарује – чак и мјесецима. И у ствари, то је површина са којом су руке најчешће у контакту.
Како правилно очистити волан
Стручњаци препоручују употребу антибактеријских марамица или средстава дизајнираних за чишћење унутрашњости возила. Приликом чишћења посебну пажњу треба посветити сљедећим стварима: шавовима и жљебовима, гдје се задржава већина прљавштине као и сушењу.
Компанија Plates Express такође упозорава на уобичајену навику једења у аутомобилу.
"Већина људи не би јела из тоалета, а ипак једу у колима сваки дан – додирујући волан пун бактерија".
Рјешење је једноставно: брзо, недјељно брисање волана траје мање од једног минута и може значајно смањити број бактерија и ризик од инфекција, јер чист волан није само естетско питање – то је такође питање хигијене и здравља.