Студија објављена у часопису "Environmental Science and Pollution Research" показује да рециркулација не би требало да буде активна дуже од 20 минута.
Постоји много упозорења о коришћењу клима уређаја, а ово је свакако једно од најозбиљнијих, а поткријепљено је и научним истраживањима, пише "Ревија ХАК".
"У вашем аутомобилу постоји дугме, оно покреће функцију која може да буде опасна ако је дуго активна", упозорава докторка Кристабел Акинола на Инстаграму.
Дугме о коме не размишљате је оно за рециркулацију ваздуха. Дакле, користи исти ваздух у аутомобилу умјесто да уноси свјеж ваздух споља. Помаже клима уређају да брже охлади аутомобил, а такође може спријечити улазак издувних гасова.
Али ако се ова функција остави укључена предуго, може бити опасна.
У једној објави, докторка прича причу о породици од пет чланова која је скоро изгубила живот. Паковали су аутомобил за путовање, али нису схватили да се једно од дјеце играло са функцијама клима уређаја и случајно притиснуло дугме прије него што су кренули.
"На путу је отац примјетио да сви остали тону у сан, а убрзо након тога, и он је изгубио свијест и слетио са пута у јарак. Све се то догодило зато што је дијете притиснуло то дугме", пише Акинола.
Када је рециркулација активна дуже вријеме, угљен-диоксид који издишемо акумулира се у возилу. Ниво кисеоника се смањује, умор се повећава, а вријеме реакције се смањује. Што је више људи у аутомобилу, то је већи ризик.
Симптоми се могу појавити без упозорења. Студија објављена у часопису "Environmental Science and Pollution Research" показује да рециркулација не би требало да буде активна дуже од 20 минута, посебно ако возите са више људи у аутомобилу. Ниво угљен-диоксида брзо расте.
Многи модерни аутомобили данас имају аутоматизоване системе који детектују квалитет ваздуха и регулишу рециркулацију, али треба бити опрезан. Ако прозори почну да се замагљују или ако се осјећате уморно без разлога, онда је крајње вријеме да провјерите које дугме је укључено.