Zabrinutost raste

Bura u OS BiH: Dva ozbiljna incidenta bez epiloga, nadležni ćute

  • Izvor: ATV
  • 15.07.2025. 09:54

Dva ozbiljna incidenta uzdrmala su Oružane snage BiH u prethodnom periodu što je dovelo do zabrinutosti među pripadnicima, koji traže adekvatnu reakciju nadležnih kako bi se spriječilo dalje kršenje zakona i urušavanje ugleda vojske, ali i cijele države.

Kako su u otvorenom pismu naveli "zabrinuti pripadnici OS BiH", oni se suočavaju s neprihvatljivom šutnjom nadležnih tijela o pojavama koje ne ugrožavaju samo integritet Oružanih snaga, nego i ozbiljno narušavaju međunarodni ugled države.

"Ovi slučajevi predstavljaju kršenje Zakona o obrani BiH, Zakona o službi u OS BiH te međunarodnih normi koje uređuju profesionalizam, apolitičnost i međuljudske odnose u vojnoj službi. U proteklom periodu Bosna i Hercegovina suočila se s dva značajna incidenta u kojima su pripadnici Oružanih snaga BiH javno i jasno prekršili pravila službe, ugrozivši ne samo unutrašnju disciplinu vojske, već i međunarodni ugled države. Prvi incident dogodio se na državnoj granici sa Srbijom, a drugi u Austriji tokom službene vojne ceremonije. Oba slučaja bila su predmet medijske pažnje, ali, nažalost, do danas nisu izazvala odgovarajuću reakciju nadležnih institucija", kaže se u dopisu koji su potpisali "Zabrinuti pripadnici OS BiH.

"Izostanak reakcije stvara opasnu praksu nekažnjivosti, narušava vjerodostojnost Oružanih snaga BiH, šteti ugledu Bosne i Hercegovine u međunarodnim krugovima te potkopava temeljna načela rodne ravnopravnosti i profesionalizma. Ovi slučajevi predstavljaju ozbiljno kršenje propisa i načela koja uređuju vojnu službu, izazivajući ozbiljne pravne i bezbjednosne dileme koje zahtijevaju hitnu reakciju nadležnih tijela – reakciju koja, iz nama nepoznatih razloga, do danas izostaje. Prema javno dostupnim informacijama objavljenima u medijima, prvi slučaj dogodio se na granici s Republikom Srbijom, gdje su tri državljanina BiH, među kojima dva pripadnika Oružanih snaga BiH, uhvaćena u pokušaju da čamcem prokrijumčare pakete arome za nargilu iz automobila. U pritvoru su završili Ahmed Mandžić iz Srebrenice, sada kandidat na obuci za oficira, i major Benudin Bajraktarević iz Tuzle, koji je ujedno vlasnik nekoliko nargila barova. Bajraktarević je poznat policiji, Obavještajno-bezbjednosnoj agenciji i Tužilaštvu BiH još od 2012. godine, kada je bio uhapšen zbog sumnje na pokušaj ubistva", pišu u dopisu i dodaju:

"Ministarstvo odbrane i Oružane snage BiH još se nisu oglasili povodom ovog slučaja. Posebno zabrinjava činjenica da neopravdano odsustvo majora Bajraktarevića, koje je uredno evidentirano u dnevnom izvještaju o prisustvu, nije istraženo od strane komandnog lanca. Nažalost, takav razvoj događaja nas ne iznenađuje, jer prema našim saznanjima, za spomenutog majora nikada nije dostavljena negativna sigurnosna procjena od strane OBA BiH, što bi omogućilo pokretanje daljnjih postupaka vezanih uz njegov status u Oružanim snagama BiH".

Zabrinuti pripadnici BiH su iznenađeni i izostankom reakcije Uprave za obavještajno-bezbjednosne poslove J2 u Zajedničkom štabu OS BiH, koja je nadležna za istraživanje ovakvih slučajeva, kao i Inspektorata Ministarstva odbrane BiH.

"Ovo je posebno zabrinjavajuće imajući u vidu da su iste ove organizacijske jedinice u prethodnom periodu odlučno zahtijevale isključenje kandidata sa vojničke obuke zbog znatno manjih prekršaja (na primjer, pjevanje pjesama s neprimjerenim tekstom). Sada se, međutim, dopušta pojedincu koji je prekršio više zakona da bez ikakvih posljedica nastavi obuku za časnika OS BiH. Sve nas ovo ne čudi jer je, prema javno dostupnim informacijama iz medija u Bosni i Hercegovini i Austriji, izostala reakcija i povodom drugog slučaja, kada je kadet Oružanih snaga BiH Benjamin Fukelj na međunarodnom vojnom događaju – promociji nove generacije oficira – odbio rukovati se s ministrom odbrane Republike Austrije, pozivajući se na vjerske razloge. Isti je kasnije nagrađen potpisivanjem ugovora s Ministarstvom odbrane BiH i unaprijeđen u čin natporučnika, i to u tajnosti. Naime, Ministarstvo odbrane BiH, prema javno dostupnim informacijama, redovno promoviše ovakve aktivnosti na svojim zvaničnim društvenim mrežama, dok je u ovom slučaju promocija izostala", dodaje se u dopisu.

Pojasnili su da su oba slučaja prekršeni brojni zakoni, među kojima: Zakon o odbrani BiH: član 16. (profesionalizam i apolitičnost), član 17. (odgovornost Oružanih snaga BiH prema institucijama Bosne i Hercegovine), član 18. (zabrana političkog djelovanja), te Zakon o službi: neopravdano odsustvo, udaljenje sa službe za vrijeme pritvora.

Prekršena su i pravila međunarodnog vojnog protokola, uključujući i Bečku konvenciju o diplomatskim odnosima, te Kodeks ponašanja pripadnika Oružanih snaga BiH, članaka 5. i 7, Еtičkig kodeks Ministarstva odbrane BiH i Oružanih snaga BiH, članak 4, koji propisuje neutralnost i apolitičnost pripadnika Oružanih snaga BiH, kao i CEDAW konvencija, koja zabranjuje diskriminaciju na temelju pola, a čije su odredbe obvezujuće i za Oružane snage BiH, ali i NATO standardi, budući da su Oružane snage BiH partner u NATO programu "Partnerstvo za mir" te su obvezne poštovati vojne standarde i kodekse ponašanja tog saveza.

"Uprkos jasno definisanim disciplinskim prekršajima, u oba navedena slučaja nije izrečena niti jedna disciplinska sankcija niti je pokrenut krivični postupak. Prisutna je i institucionalna inertnost, jer je izostala bilo kakva reakcija tužilaštva i bezbjednosnih agencija kako bi se ovi slučajevi ispitali, barem na temelju Krivičnog zakona BiH (članak 399. – neizvršenje komande). Međutim, do danas nije pokrenuta ni službena istraga niti je započet bilo kakav formalni postupak. Ovakva pasivnost slabi povjerenje građana u državne institucije i otvara pitanje selektivnog tumačenja i primjene zakona", kažu i dodaju:

"Pravo kadeta da iz vjerskih razloga odbije rukovanje ne smije biti u sukobu s njegovim profesionalnim obavezama u vojnoj službi, što ukazuje na nedostatak institucionalne spremnosti za zaštitu standarda ravnopravnosti spolova pod jednakim uslovima za sve. Suprotno tome, novi Kodeks ponašanja propisuje strože mehanizme interne kontrole i disciplinskih mjera, prema kojima su pripadnici Oružanih snaga BiH upozoreni da je i neprimjereno ponašanje izvan službe (na primjer na društvenim mrežama) podložno sankcijama. Ipak, očigledan je raskorak između normativnog okvira i njegove primjene u praksi, jer su disciplinski postupci rijetki, a određeni slučajevi prolaze bez posljedica, posebno kada su počinioci politički ili kadrovski 'podobni'. Selektivna primjena pravila vodi gubitku povjerenja građana, a Oružane snage BiH počinju se percipirati kao politički instrument. Bez transparentnih i javnih disciplinskih postupaka nema ni odvraćanja od budućih prekršaja. Vjerska uvjerenja koriste se kao izgovor za diskriminaciju, dok slab institucionalni odgovor i nedostatak transparentnosti sprečavaju ostvarenje vladavine prava u BiH. Zakonski okvir – Zakon o službi, Zakon o obrani i Pravilnik o disciplinskoj odgovornosti – jasno propisuje što predstavlja disciplinski prekršaj i koje kazne slijede. Ipak, u oba slučaja Ministarstvo obrane BiH, Oružane snage BiH, Inspektorat i nadležna državna tijela nisu reagovala ni disciplinski ni krivično, iako su to njihove jasno propisane obveze. Ovakva neaktivnost dovodi u pitanje legitimitet vladavine prava u BiH i potkopava samu profesionalnost i ugled Oružanih snaga BiH. Ako se pravila primjenjuju selektivno i proizvoljno, a ne univerzalno, tada ne govorimo o državi prava, već o političkoj samovolji".

Kompletan dopis Zabrinutih pripadnika OS BiH pogledajte u nastavku:


Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: