Sve češći problem

Kako spriječiti pojavu stjenica

  • Izvor: Mondo.ba
  • 30.10.2023. 18:17

Početkom mjeseca francuski mediji su objavili da se Pariz, jedan od turistički najposjećenijih gradova na svijetu, suočava s ozbiljnom invazijom stjenica. Nakon objavljivanja informacija o pojavi stjenica u Parizu, panika se proširila i na London. Gradonačelnik Londona tada je izjavio da je prijetnja stjenica u javnom prijevozu u Londonu razlog za "ozbiljnu zabrinutost".

Stjenice su prije desetak dana otkrivene i u jednom splitskom hotelu i u jednoj zgradi u Rijeci u kojoj su se proširile na nekoliko spratova. Prema riječima stručnjaka problem sa stjenicama sve je češći i u Srpskoj, jer se one danas šire brže i jednostavnije.

Ova pošast nije više rezervisana samo za siromašna i zapuštena mjesta. Sada ulaze u stanove, hotele, a ponekad i škole i bolnice.

Direktor "Еko Bela", Vladimir Šušnjar za Mondo je rekao kako se stjenice sve češće pojavljuju u urbanim sredinama. Smatra da je u Еvropi problem stjenica daleko izraženiji nego kod nas, ali da ovih ineskata ima svuda.

Advokat tvrdi: Čovjeka u zatvoru živog pojele stjenice

Advokat tvrdi: Čovjeka u zatvoru živog pojele stjenice

„U Еvropi šute o stjenicama zbog toga što imaju dosta kolektivnih smještaja izbjeglica, gd‌je su loši uslovi boravka. Kod nas je taj problem bio u ratu, u izbjegličkim kampovima, u nekim vojnim smještajima. Sad ih ima svuda, jer smo zaboravili na osnovne norme kolektivnog smještaja, a to je da se ruke moraju prati, da se prostor mora dezinfikovati i još masu stvari“, kaže Šušnjar.

Dodaje da su u toku ove godine imali oko 30 intervencija protiv stjenica na našim prostorima. Od toga je 10 bilo u Banjaluci, 10 u ostalim opštinama Republike Srpske i oko 10 u Federaciji BiH.

Šta su stjenice i kako da ih se riješimo

Šta su stjenice i kako da ih se riješimo

„Ja ne bih govorio o najezdi, ali ako imamo 10 slučajeva stjenica koje se rijetko pojavljuju u urbanim sredinama, a ipak ih imamo, to je znak da postoji potreba da se malo ozbiljnije tim bavimo. Iako one nemaju neki fiziološki značaj, ipak mogu naškoditi čovjeku, a naročito d‌jeci. Stjenice je jako teško iskorijeniti tamo gd‌je se nastane, te je tretman dezinsekcije potrebno odraditi što kvalitetnije kako bi se problem što prije riješio“, ističe Šušnjar.

Dodaje da je problem i pravilno održavanje higijene garderobe.

„Ako, na primjer, dobijemo na poklon neku garderobu ili imamo od‌jeću koja je mjesecima stajala zapakovana u kesama, a poslije toga je vadimo i ne operemo, ako ne vršimo pripremu ljetne i zimske garderobe na pravilan način - imaćemo problem stjenica. Činjenica je da se u nekim porodicama neke stvari ne dešavaju kako treba, to je malo stvar i globalizma i svega što nam se dešava. Еto globalisti su nam donijeli i ovaj problem pa ćemo ga nekako rješavati“, poručuje Šušnjar.

Stjenice čest podstanar i domaćinstava u Srpskoj

Stjenice čest podstanar i domaćinstava u Srpskoj

Naglašava da borbu protiv ovih krvopija ne treba voditi sam, već dezinsekciju prepustiti stručnjacima.

„Bitno je prepoznati insekt, a ljudi ga često zamijene sa nekim drugim. Treba poznavati njegove navike i gd‌je se može pojaviti, a s obzirom da je veoma otporan na dosta hemijskih sredstava, posao dezinsekcije treba prepustiti profesionalcima. Preparati koji su d‌jelotvorni se ne mogu naći u slobodnoj prodaji“, rekao je Šušnjar i pozvao one koji imaju problem sa stjenicama da im se slobodno obrate.

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: