Praznik

Petrovdanske lile: Običaj ispred sigurnosti

  • Izvor: ATV
  • 11.07.2025. 08:57

Običaj pravljenja i paljenja petrovdanskih lila vezan je za praznik Petrovdan, iako ukorijenjen u tradiciju, sa sobom nosi veliku opasnost. Na šta da obratimo pažnju za ATV jutro objasnio je Miroslav Malinić komandir Vatrogasne brigade Banjaluka.

 "Ja znam da se svako veče pred Petrovdan pale lile, ali jednostavno nije u duhu srpske tradicije da se pale velike količine guma ili nekog smeća, otpada. To nisu lile, zna se kako se lile prave, od kore oguljenog drveta trešnje i da se na taj način obilježi paljenje lila. Naravno da se to odgovorno mora raditi  na otvorenom prostoru, gdje nema mogućnosti da se taj požar prenese na objekte, okolinu, šumu" rekao je Malinić.

Na pitanje da li se dešavalo da dođe do požara u tim situacijama Malinić odgovara, " Dešavalo se kada je bilo paljenje velikih količina guma u svakom dijelu grada ali je ta praksa nadam se  nestala" i dodaje da se požar razvija jako brzo ali njegov razvoj zavisi od vazduha, suvoće materije i vremenskih prilika.

" U ovako ekstremnim toplim danima kada je sve suho, požar se javko brzo razvija i širi, požar na otvorenom prostoru može čak da ide brže nego što vozite auto, dostiže brzine od nekoliko desetina kilometara"

Kada se spomene ljudski faktor, zašto je toliko teško smiriti vatru i šta to utiče na njeno razbuktavanje osvrćući se na situaciju u Trebinju.

Dijete (14) zadobilo teške povrede u udesu

Dijete (14) zadobilo teške povrede u udesu

"Taj teren je sasvim drugačiji nego naš teren, rastinje je drugačije. Puno je tu eteričnih ulja i teren je uglavnom nepristupačan. Požar nastane tamo gdje ljudi koje se neodgovorno ponašaju započnu taj požar i požar odlazi u brda, nepristupačan teren. On se proširi zbog velike cirkulacije vazduha i on se tada velikom brzinom kreće" izjavio je  Miroslav Malinić.

Ono sa čime se suočavaju vatrogasni jesu velike vrućine, " vatrogasci gase  požare u šumi na 30+°C", naglašava on.

Od početka godine kod nas je bilo prijavljeno 610 intervencija. Ova brojka je malo iznad prosjeka, a prosječan broj je 1100 godišnje. Dok je samo u mjesecu junu bilo 96 intervencija.

Izbjegavanje paljenja za vrijeme suše i ljeta, savjeti su vatrogasaca.

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: