Празник

Петровданске лиле: Обичај испред сигурности

  • Извор: АТВ
  • 11.07.2025. 08:57

Обичај прављења и паљења петровданских лила везан је за празник Петровдан, иако укоријењен у традицију, са собом носи велику опасност. На шта да обратимо пажњу за АТВ јутро објаснио је Мирослав Малинић командир Ватрогасне бригаде Бањалука.

 "Ја знам да се свако вече пред Петровдан пале лиле, али једноставно није у духу српске традиције да се пале велике количине гума или неког смећа, отпада. То нису лиле, зна се како се лиле праве, од коре огуљеног дрвета трешње и да се на тај начин обиљежи паљење лила. Наравно да се то одговорно мора радити  на отвореном простору, гдје нема могућности да се тај пожар пренесе на објекте, околину, шуму" рекао је Малинић.

На питање да ли се дешавало да дође до пожара у тим ситуацијама Малинић одговара, " Дешавало се када је било паљење великих количина гума у сваком дијелу града али је та пракса надам се  нестала" и додаје да се пожар развија јако брзо али његов развој зависи од ваздуха, сувоће материје и временских прилика.

" У овако екстремним топлим данима када је све сухо, пожар се јавко брзо развија и шири, пожар на отвореном простору може чак да иде брже него што возите ауто, достиже брзине од неколико десетина километара"

Када се спомене људски фактор, зашто је толико тешко смирити ватру и шта то утиче на њено разбуктавање осврћући се на ситуацију у Требињу.

Дијете (14) задобило тешке повреде у удесу

Дијете (14) задобило тешке повреде у удесу

"Тај терен је сасвим другачији него наш терен, растиње је другачије. Пуно је ту етеричних уља и терен је углавном неприступачан. Пожар настане тамо гдје људи које се неодговорно понашају започну тај пожар и пожар одлази у брда, неприступачан терен. Он се прошири због велике циркулације ваздуха и он се тада великом брзином креће" изјавио је  Мирослав Малинић.

Оно са чиме се суочавају ватрогасни јесу велике врућине, " ватрогасци гасе  пожаре у шуми на 30+°C", наглашава он.

Од почетка године код нас је било пријављено 610 интервенција. Ова бројка је мало изнад просјека, а просјечан број је 1100 годишње. Док је само у мјесецу јуну било 96 интервенција.

Избјегавање паљења за вријеме суше и љета, савјети су ватрогасаца.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: