U Baranji, u mestu Jagodnjak, pojavila se zarazna bolest zvana afrička svinjska kuga, koja pogađa domaće i divlje svinje, javlja Dnevnik.hr .
Jagodnjak je inače poznat kao „selo delikatesa“, tamo se pravi najpoznatiji delikates iz Baranje...
- Navodno je eutanazirano nekoliko stotina svinja - piše Glas Slavonije.
Inače, od 2. do 8. jula ove godine potvrđeno je pet žarišta afričke kuge svinja na imanjima svinja u Vukovarsko-srijemskoj županiji u opštinama Gradište i Štitar i u naselju Komletinci u gradu Otok. Tokom juna 2025. godine, afrička kuga svinja potvrđena je i u Bosni i Hercegovini i Srbiji.
Afrička svinjska kuga je virusna zarazna bolest domaćih i divljih svinja koja se manifestuje u obliku hemoragične groznice, a mortalitet može dostići 100 odsto. Bolest nije opasna za ljude i druge životinje, već samo za domaće i divlje svinje. Uzročnik bolesti je DNK virus sa omotačem koji pripada rodu Asfivirus iz porodice Asfarviridae. Divlje svinje su glavni izvor infekcije za domaće svinje, a virus je izuzetno otporan na spoljašnje uslove i ostaje prisutan u životnoj sredini u zaraženom području duže vrijeme, piše Ministarstvo poljoprivrede.
- Afrička svinjska kuga (ASK) trenutno je neviđeni i veliki problem zdravlja životinja sa kojim se svijet ikada suočio. Prevencija, kontrola i iskorjenjivanje afričke svinjske kuge je pitanje visokog prioriteta za Еvropsku uniju jer predstavlja ozbiljan rizik za važan sektor svinjogojstva, populaciju divljih svinja i životnu sredinu. Afrička svinjska kuga je najveća pretnja svinjogojstvu u Republici Hrvatskoj i populaciji divljih i domaćih svinja. Od prve pojave ASK u ЕU 2014. godine, bolest se proširila na veliki broj zemalja članica - navodi se na veb stranici Ministarstva poljoprivrede.
Do danas nije razvijena vakcina protiv ASK, i ne postoji drugi način da se ona iskoreni u slučaju izbijanja ASK, osim sprovođenja strogih mera kontrole, uključujući uništavanje domaćih svinja na zaraženim farmama.
Pored uništavanja svinja na zaraženim farmama, u zavisnosti od epidemiološke situacije određuju se zaražene i ugrožene zone i zone rizika, u kojima se utvrđuju veoma rigorozne mere, kao što su zabrana kretanja ljudi u zaraženu zonu u slučaju pojave bolesti kod divljih svinja, zabrana prometa životinja i proizvoda životinjskog porekla, naređuju se veoma stroge mere biološke bezbednosti, čišćenje i dezinfekcija vozila, opreme, pribora itd. U slučaju uništavanja domaćih svinja, vlasnici imaju pravo na nadoknadu iz državnog budžeta, pod uslovom da su na farmi sprovedene sve propisane preventivne mjere, navodi se na veb-sajtu Ministarstva.