Policija u posljednje vrijeme bilježi sve veći broj kompjuterskih prijevara, a posljednja dolazi iz Osječko baranjske županije gdje je 25-godišnjakinja 4. jula ostala bez 600 evra.
Iz policije javljaju da je od nepoznatog počinioca, koji joj se predstavio kao kupac njenog oglašenog predmeta preko internet-oglasa, zaprimila lažni link.
Dvadesetpetogodišnjakinja je ostala bez 600 evra, a nakon što je unijela svoje lične podatke i podatke bankovne kartice u lažni link. U toku je kriminalističko istraživanje, kao i potraga za počiniocem.
Ovakve prevare su sve češće. Iz PU Splitsko dalmatinske upozoravaju da prevaranti u posljednje vrijeme koriste sve sofisticiranije metode kako bi došli do novca i osjetljivih bankovnih podataka građana. Prevaranti se služe raznim taktikama – od lažnog predstavljanja kao rukovodioci kompanija, preko lažnih romantičnih veza, pa sve do prevara u onlajn kupovini.
Policija posebno ističe sedam najčešćih oblika finansijskih onlajn prevara i daje konkretne savjete kako se zaštititi.
Direktorske prevare (CЕO prevara) sve su učestalije, prevaranti se predstavljaju kao nadređeni i traže hitno plaćanje na lažne račune. Građanima i preduzećima savjetuje se da budu svjesni rizika, edukuju zaposlenike, uvedu jasne postupke provjere legitimnosti zahtjeva te da redovno ažuriraju bezbjednosne sisteme.
Kod prevara s računima, varalice se predstavljaju kao povjerenici ili dobavljači i traže da se računi ubuduće plaćaju na drugi bankovni račun. Policija savjetuje dodatnu provjeru svakog zahtjeva i oprez s informacijama koje se dijele na društvenim mrežama.
Adresu banke upišite ručno
Sve prisutniji oblik prevare je krađa identiteta kroz višing (telefonska prijevara), fišing (lažne e-poruke) i smišing (lažne SMS poruke). Građani bi trebali biti posebno oprezni s nepoznatim pozivaocima i porukama, ne dijeliti lične i financijske podatke telefonom, e-poštom ili SMS-om, ne klikati na sumnjive poveznice te uvijek provjeriti s bankom ako dobiju upit koji im se čini neuobičajen.
Krivotvorene mrežne stranice banaka još su jedna česta metoda. Policija savjetuje da se nikada ne koristi poveznica iz primljene poruke, već da se adresa banke upiše ručno ili koristi provjerena veza spremljena među favoritima.
Romantične prevare nerijetko se događaju na mrežnim stranicama za upoznavanje. Policija građanima preporučuje da paze koje lične podatke dijele, da ne šalju kompromitujuće materijale i da, u slučaju dogovora za susret, o tome obavijeste porodicu i prijatelje.
Štitite lične podatke
Sve češće su i investicione prevare i prevare u onlajn kupovini, gdje varalice nude “sigurne” investicije ili primamljive ponude. Građani bi prije ulaganja trebali potražiti nezavisni finansijski savjet i biti sumnjičavi prema ponudama koje garantuju brzu zaradu.
Policija podsjeća da građani moraju štititi svoje lične podatke na internetu i uređaje koje koriste. Redovno ažuriranje antivirusnih programa, korištenje složenih lozinki, izbjegavanje javnih bežičnih mreža, isključivanje nepotrebnog pristupa kameri i mikrofonu te brisanje nepotrebnih aplikacija samo su neki od koraka koji mogu spriječiti kibernetički napad.
Važno je pažljivo birati kada i gdje punite svoje uređaje, biti oprezan s nepoznatim prijenosnim uređajima i memorijama, kao i redovno izrađivati bezbjednosne kopije podataka, savjetuje "Dnevno".