SMS fišing (SMS phishing), odnosno skraćeno smišing (smishing) predstavlja najsavremeniji oblik prevare putem SMS poruka, u kojem prevaranti lažnim predstavljanjem traže lične podatke, šifre, i bankovne informacije.
"Koliko vještačka inteligencija pomaže tome, pomaže dosta jer može da uradi stvari umjesto hakera, sajber prevaranata, ali naravno ako sajber prevaranti nemaju znanja i iskustva, ideje, onda vještačka inteligencija ne može mnogo da im pomogne“, kaže Slobodan Brkić, IT stručnjak, prenosi Kurir.
Takozvani „smishing“ je prevara koja sve češće pogađa građane i banke, tako što prevaranti zloupotrebljavaju njihov identitet. Poruka napadača izgleda kao da je stigla iz banke, pošte ili od izabranog operatera, dok zapravo vodi ka sajtu prevaranata.
"Poenta je u tome da čovjek ima obrazovanje po tom pitanju da završi fakultet za IT i slično, nego da bude obrazovan, upućen i edukovan u smislu da zna šta treba, šta ne treba, da ne treba da klikne na svaki link, a prije nego što klikne pročita koji je link, da li se završava sa .com ili .rs, da li je zaista zvanični sajt te i te banke, ili ustanove, institucije“, objašnjava Brkić.
Jedan klik je dovoljan da dođu do broja vašeg računa. Zarad bezbjednosti, nije dovoljno samo blokirati broj.
"Konkretno ukoliko se radi o prevarama koje su upućene putem sms porukama, moguće je da prevarena lica zatraže sudsku, odnosno pravnu pomoć. Međutim ono što odmah moram da upozorim jeste da takvi postupci često traju jako dugo, i često su neizvjesni njihovi krajnji rezultati“, kaže advokat Nemanja Milošević.
Sve zavisi od primjera koji je u pitanju, s obzirom na to, da je u nekim prevarama uključen teški sajber kriminal, za koji je teško utvrditi odakle dolazi.
"Same banke ili organizacije ne bi bile odgovorne za takve vrste prevara jer su i same zloupotrebljene u tim manevrima ili poslovima koji za cilj imaju prevaru građana“, dodaje Milošević.
Dakle, da bi izbjegli ovakav vid prevare, za početak, ne klikćite na nepoznate linkove, naročito kraće, jer banke, pošte i ostale institucije neće tražiti šifre putem SMS-a. Ukoliko je nešto važno, pozvaće Vas telefonom. A ako vam je nešto sumnjivo, bolje je da pozovete zvanični broj, i dobijete informaciju iz prve ruke.