Visoke cijene

Popaljeni svi turistički alarmi u Hrvatskoj: 'Gladni idemo kući'

  • 23.07.2025. 22:07

U turizmu se pale alarmi. Hrvatska obala postaje preskupa, po cijenama je na rubu konkurentnosti, pa tamošnje vlasti ponovo upućuju apele turističkim radnicima.

Po broju dolazaka Hrvatska i dalje privlači turiste, ali sve je više onih koji se pitaju ko još može priuštiti odmor na hrvatskoj obali? Najtraženiji su hoteli, gdje boravi svaki treći gost, ali ozbiljnu konkurenciju hrvatskom Jadranu predstavljaju Grčka, Španija, pa i Italija.

"Cijene su pretjerane sigurno već odavno. A ništa očekujemo bar jedno 30 odsto više nego u Zagrebu", rekao je Andrej, piše Dnevnik.hr.

Arnautović se slomio dok je pričao o Mihi

Arnautović se slomio dok je pričao o Mihi

"Lijepo je otići na putovanje i plaćati manje nego kod nas u Irskoj, ali ne plaćamo manje. Mi računamo sve, gladne ćemo kući", dodale su turistkinje.

Trodnevni boravak u hotelu s tri zvjezdice u Rovinju prosječnu tročlanu porodicu koštaće između 1.610 (oko 3.200 KM) i 2.030 (oko 4.050 KM) evra. Ako žele smještaj uz samu obalu, cijena raste i do 2.300 evra (oko 4.600 KM). Za poređenje, sedmični boravak u hotelu iste kategorije na grčkom Zakintosu iznosi između 770 (oko 1.500 KM) i 1.190 evra (oko 2.400 KM), dok je na španskoj Majorki oko 700 (oko 1.400 KM) evra za cijelu sedmicu. Sličan hotel u Zadru košta 1.960 evra (skoro 4.000 KM), u Splitu 2.170 (oko 4.350 KM), a u Dubrovniku čak 2.380 evra (oko 4.800 KM).

Naravno, sve zavisi od ponude do ponude, a mnogi se odlučuju za "last minute" opcije. Ipak, neki hoteli bilježe rast posjećenosti.

Zaradila 80 miliona na platformi za odrasle: Nije se ni skinula

Zaradila 80 miliona na platformi za odrasle: Nije se ni skinula

"Trenutno smo popunjeni više od 6 odsto u odnosu na isto razdoblje lani, gosti se kod nas zadržavaju jednu ili dvije noći, dolaze iz ЕU zemalja poput Njemačke, Italije, Mađarske i Austrije, ali isto tako u sklopu nekih tura", rekla je Lucija Jukić, direktor prodaje i marketinga hotela u Rijeci.

Cijene u privatnom smještaju znatno variraju - od 70 (oko 140 KM) do 210 evra (oko 420 KM) po noćenju, u zavisnosti od lokacije, termina i ponude. Prema podacima Еurostata, Hrvatska se nalazi na neslavnom trećem mjestu po rastu cijena, a čak 38 odsto stanovnika ne može priuštiti sedmodnevni odmor.

"Mi smo išli preko penzionera, najjeftinije nešto, nemate ni klimu ni televiziju, to je ono što možemo priuštit, ovo drugo je sve preskupo", rekla je Еva iz Zagreba.

Policajca udario automobil prilikom kontrole saobraćaja

Policajca udario automobil prilikom kontrole saobraćaja

Ni restoranske cijene ne nude utjehu - pica košta između 10 (oko 20 KM) i čak 18 evra (skoro 40 KM), hamburgeri od 13 (oko 25KM) do 25 evra (oko 50 KM), porcija lignji na žaru 16 do 28 evra, dok kilogram ribe na žaru ide i do 75 evra.

"Jutros smo na primjer pili kapućino i svako po kroasan. Znači dva kapućina i dva kroasana koštali su nas 14 evra (skoro 30 KM). To je bilo dosta", rekao je Nico iz Firence.

"Samo ću reći vlastito iskustvo - da je u Trst otići pojest picu, popiti Aperol, jeftinije nego u Istri", rekao je Borijan iz Labina.

Uhapšena Srpkinja, predstavljala se kao Hrvatica: Pronađena veća količina izazovnog donjeg veša

Uhapšena Srpkinja, predstavljala se kao Hrvatica: Pronađena veća količina izazovnog donjeg veša

Iz Udruženja turističkih agencija ističu da su visoke cijene u turizmu samo odraz ukupnih životnih troškova.

"Naša ponuda nije konkurentna, hrvatski turizam je skup u dijelu vanpansionske potrošnje. Često se govori o lošim gostima, ne postoje loši gosti, postoji loša ponuda, nama gosti koji dolaze su isti gosti koji idu u konkurentske zemlje. Pitanje je da li znamo i možemo naći finansijski interes sa njima", izjavio je Boris Žgomba iz Udruženja putničkih agencija HGK.

Tu su još i troškovi goriva, putarina, ulaznica za atrakcije - zbog čega za mnoge i sam odmor postaje sve nedostižniji.

Pratite nas i putem Vibera