Treće zemlje odrađuju posao

Kako kineski rijetki metali uprkos zabrani stižu do Amerike: I to na velika vrata

  • Izvor: Telegraf
  • 10.07.2025. 12:08

Iako je Kina još u decembru prošle godine zabranila izvoz ključnih sirovina ka Sjedinjenim Američkim Državama, američko tržište nije ostalo bez zaliha. Naprotiv – antimon, strateški metal važan za proizvodnju baterija, čipova i vatrootpornih materijala, u velikim količinama stiže iz – Tajlanda i Meksika.

Na papiru, sve izgleda čisto. Ali trgovinski i carinski podaci otkrivaju da je u lance snabdijevanja uključeno najmanje jedno kinesko preduzeće, uprkos zabrani Pekinga. To baca novo svjetlo na slabosti kineskog sistema kontrole i otvara pitanje: da li Kina zaista može da sprovede sopstvene mjere u trgovinskom sukobu sa Vašingtonom?

Zaobišli zabranu – kroz treće zemlje

Prema podacima koje prenosi Reuters, od decembra do aprila, SAD je uvezla 3.834 metričke tone antimonskog oksida iz Tajlanda i Meksika – više nego u skoro tri prethodne godine zajedno. Problem je u tome što ni Tajland ni Meksiko nemaju značajna nalazišta antimona, niti sopstvenu proizvodnju u tim količinama. Odjednom su postali vodeći izvoznici – kineskog antimona.

U industriji niko ne krije da je roba kineskog porijekla. Čak tri nezavisna izvora, uključujući dvojicu američkih direktora, potvrdili su da su nastavili da kupuju kineski antimon – samo što se on sada isporučuje preko trećih zemalja, sa lažno označenim deklaracijama, često pod nazivima kao što su „umjetnički materijal“, „gvožđe“ ili „cink“.

Jedan slučaj posebno upada u oči – kompanija Thai Unipet Industries iz Bangkoka, podružnica kineskog giganta Youngsun Chemicals, između decembra i maja isporučila je čak 3.366 tona antimona u SAD, što je 27 puta više nego prethodne godine. Kupac je bila firma Youngsun & Essen iz Teksasa – koja je, zanimljivo, prije zabrane direktno uvozila iz Kine.

Nijedna od pomenutih kompanija nije željela da odgovori na pitanja novinara.

Peking bijesan: "Ugrožavate nacionalnu bezbjednost!"

U maju, Kina je krenula u kontraofanzivu. Pokrenuta je nacionalna kampanja protiv šverca i prepakivanja strateških sirovina. Ministarstvo trgovine izdalo je oštro upozorenje da strane firme koje sarađuju sa kineskim prekršiocima podrivaju državne mjere i direktno ugrožavaju nacionalnu bezbjednost.

Zakonske posledice nisu bezazlene – kazne uključuju zabranu izvoza, visoke novčane penale, pa i zatvorske kazne do pet godina. Zakon se primjenjuje čak i kada se transakcije odvijaju van teritorije Kine, ako izvoznici nisu preduzeli adekvatne provjere krajnjih korisnika.

Međutim, stručnjaci kažu da Peking ima problem sa sprovođenjem sopstvenih odluka.

– Imati politiku je jedno, ali provesti je – potpuno druga priča – ocjenjuje Ram Ben Cion iz platforme Publican.

SAD i Kina – trka za tehnološku prevlast se nastavlja

Dok dvije najveće svjetske sile nastavljaju svoju borbu za tehnološku, ekonomsku i vojnu dominaciju, trgovina sirovinama ne staje. Antimon stiže, cijene rastu, ali zalihe se obnavljaju. Sve što je donedavno išlo direktno iz Kine, sada stiže sa novim etiketama – ali sa starim porijeklom.

U igri strateških sirovina, pravila su jasna samo na papiru – na terenu važe drugačija.

(Telegraf)

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: