Sa Njemačkom i Litvanijom

Poljska uvela kontrole na granicama

  • Izvor: Indeks
  • 07.07.2025. 13:14

Poljska je danas uvela privremene kontrole na svojim granicama s Njemačkom i Litvanijom u nastojanju da zaustavi ono što vlada naziva sve većim brojem migranata bez dokumenata koji prelaze granicu sa sjevera i zapada.

Ponovno uvođenje graničnih kontrola samo je najnoviji primjer kako rastuća zabrinutost javnosti širom Еvropske unije zbog migranata opterećuje šengensku zonu bez pasoša. Nizozemska, Belgija i Njemačka već su provele slične mjere.

U Poljskoj se rasprava o migracijama posljednjih ned‌jelja sve više zahuktava, a grupe krajnje desničarskih aktivista pokreću „građanske patrole“ na zapadnoj granici usred izvještaja poljskih medija o tome kako njemačke vlasti šalju migrante bez isprava nazad preko granice.

U Poljskoj se raspoloženje prema migrantima zaoštrava

„Sve se odvija bez incidenata“, rekao je ministar unutrašnjih poslova Tomaš Sjemonjak privatnoj televiziji TVN24 danas, nakon što su kontrole stupile na snagu. „Saobraćaj se trenutno odvija glatko, 800 policajaca, 200 vojnika žandarmerije, 500 vojnika teritorijalne vojske, sve službe su u punoj pripravnosti“, dodao je.

Govoreći na ponoćnoj konferenciji za novinare na njemačkoj granici kada su kontrole počele, Sjemonjak je takođe rekao da su samo državni službenici poput graničara ovlašćeni da kontrolišu vozila koja ulaze u Poljsku, misleći na „građanske patrole“.

Raspoloženje javnosti u Poljskoj prema migrantima pooštrilo se otkako je u junu u gradu Torunju državljanin Venecuele ubio 24-godišnju ženu. Juče je oko 10.000 ljudi učestvovalo u protestu koji su organizovali nacionalistički aktivisti u njeno sjećanje.

Aktivisti osuđuju „građanske patrole“

U međuvremenu, prekjuče uveče, Poljak je umro nakon što je izboden nožem tokom tuče u Noveu, na sjeveru Poljske. Kolumbijski državljanin uhapšen je zbog sumnje da je odgovoran. Policija je danas izjavila da je u vezi s incidentom privela ukupno 13 osoba – tri Poljaka i 10 Kolumbijaca. Novi državni kanal TVP Info prikazao je ljutu masu okupljenu u gradu ispred radničkog hostela u kojem žive Kolumbijci.

Aktivisti za ljudska prava osudili su „građanske patrole“. „D‌jelovanje ovih samoproglašenih grupa rezultat je radikalizujuće političke retorike koja migracije predstavlja kao prijetnju, što podstiče društvene strahove i nepovjerenje u državne institucije“, saopštila je Helsinška fondacija za ljudska prava.


„Fondacija još jednom apeluje na iskrenu i pouzdanu javnu raspravu o migracionoj situaciji i graničnoj politici, zasnovanu na činjenicama, a ne na strahu i manipulaciji“, istakli su oni, prenosi Indeks.

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: