Nesreća aviona Jeju Air 2216 bila je najveća u istoriji Južne Koreje, a dogodila se nakon što je u avion udarilo jato ptica. U nesreći je poginulo 179 ljudi, a preživjela su samo dva člana posade, koja su se nalazila u repu aviona.
Istražioci nesreće sada su objavili da su piloti nekoliko minuta prije pada aviona napravili stravičnu pogrešku. Kako se čini, ugasili su motor koji je bio manje oštećen udarom ptice nekoliko sekundi ranije te tako ostavili zrakoplov da radi na samo jednom oštećenom motoru, koji se zapalio.
Gašenje je vjerojatno dovelo do gubitka električne energije i uklanjanja glavnog izvora potiska zrakoplova, što je pilotima otežalo slijetanje, tvrdi osoba upoznata s istragom, a prenosi "New York Times".
Avion je pokušao sletjeti bez spuštenog stajnog trapa. Prevrnuo se na trbuh, udario u betonski zid na kraju piste i zapalio se. Dvije stjuardese su preživjele. Svi putnici i ostali članovi posade su poginuli.
Najnoviji nalazi, od kojih su neki uključeni u službeno privremeno izvješće pokazano porodicama žrtava u subotu, pojačali su ispitivanje načina na koji su piloti postupili prilikom prinudnog slijetanja nakon što su ptice udarile u zrakoplov te oštetile oba motora. Stručnjaci u Sjedinjenim Državama rekli su da to otvara mogućnost da su piloti pogrešno identifikovali motor koji je trebalo ugasiti, iako su upozorili da je prerano za takve zaključke.
"Ako su piloti izgubili prikaz nakon udara ptice, možda nisu imali jasnu naznaku koji je motor oštećen", rekao je Džo Džakobson koji je radio i u Boeingu i u Federalnoj upravi za vazduhoplovstvo. Naglasio je potrebu za detaljnim podacima iz kokpita prije donošenja zaključaka.
Snimači leta aviona, kojima je za rad potrebna električna energija, prestali su raditi pet sekundi nakon što je lijevi motor ugašen. To je ostavilo praznine u informacijama o tome što se dogodilo u preostalih nekoliko minuta, tokom kojih su piloti ponovno napravili krug i prinudno sletjeli. Otvorena pitanja uključuju zašto stajni trap nije ručno aktiviran nakon što je avion izgubio veći dio snage i je li rezervni generator aviona radio.
Navodi se da nisu pronađeni nikakvi prethodni nedostaci ni u jednom motoru, prema analizi koju su proveli američki, francuski i južnokorejski istražitelji od maja do juni.
Predstavnici porodica rekli su da izvještaj ne pruža dovoljno dokaza o uzroku nesreće, dok se čini da krivi ptice i pilote.
Ko Jae-seung, član delegacije porodice koji je podijelio što je saznao tokom 30-minutne prezentacije, rekao je da mnoge porodice vjeruju da im nedostaju dokazi.
Istražioci su porodicama rekli da su nakon udara ptice oba motora radila s vibracijama, što je potencijalni znak oštećenja, a izvještaj je potvrdio da je u oba motora pronađeno perje, piše Dnevnik.hr.
Desni motor imao je i oštećenje kompresora, što je uzrokovalo požar i crni dim. Ipak, utvrđeno je da je desni motor još uvijek imao snage neposredno prije nego što je avion sletio na trup, dodali su.
Istražioci nesreće aviona Jeju nisu objavili informacije o statusu zaslona u kokpitu nakon udara ptice. Cilj im je dovršiti istragu do sljedećeg juna.