Južna Koreja i dalje ostaje neprijatelj Sjeverne Koreje uprkos nedavnim potezima Seula da ublaži tenzije, izjavila je u ponedjeljak moćna sestra sjevernokorejskog vođe Kim Džong Una u saopćenju koje je prenijela državna novinska agencija.
Sjeverna Koreja nema interesa za razgovore s Južnom, bez obzira na to kakav prijedlog bude ponuđen, rekla je Kim Jo Jong u izjavi koju je objavila Korejska centralna novinska agencija (KCNA).
Komentari Kim Jo Jong predstavljaju prvi službeni odgovor Sjeverne Koreje otkako je nova južnokorejska vlada preuzela dužnost 4. juna, nakon višemjesečne političke krize izazvane proglašenjem vojnog stanja koje je u decembru donio tadašnji predsjednik Jon Suk Jeol.
Jon je tvrdio da je proglašenje vojnog stanja, koje je Nacionalna skupština ukinula nakon šest sati, bilo neophodno za borbu protiv sjevernokorejskog uticaja među njegovim protivnicima unutar južnokorejske vlade.
Pomirljivi potezi koje je povukla nova administracija predsjednika Le Jae Munga nisu izbrisali činjenicu da je vojni savez Južne Koreje sa SAD-om ''okaljao'' južni dio Korejskog poluotoka, dodala je Kim.
Ponovno potvrđivanje savezništva s SAD-om novog predsjednika Južne Koreje pokazuje da nema izgleda za poboljšanje odnosa između ove dvije države, navodi se u saopštenju.
Kim je kazala da će administracija predsjednika Leja biti malo drugačija od Jonove vlade, opisujući ono što je nazvala slijepim povjerenjem u savez Seula s Vašingtonom.
''Ne može biti promjene u shvatanju neprijatelja s naše tačke gledišta i oni ne mogu vratiti točak istorije unazad'', rekla je Kim u ponedjeljak.
Bivši predsjednik Jon zagovarao je čvrst stav prema Pjongjangu, koji je bio podržan snažnim vojnim odnosima između Južne Koreje i SAD-a, uključujući intenziviranje zajedničkih vojnih vježbi, dolazak američke podmornice s balističkim projektilima i nosača aviona u južnokorejske luke, kao i učešće u trilateralnim vojnim vježbama sa Japanom, koji je također neprijatelj Sjeverne Koreje, te sa SAD-om.
U svom prvom zvaničnom komentaru o odnosima Sjeverne i Južne Koreje pod administracijom predsjednika Leja, južnokorejsko Ministarstvo za ujedinjenje izjavilo je u ponedjeljak da će Seul nastaviti tražiti načine za uključivanje Pjongjanga u dijalog.
Portparol Ministarstva za ujedinjenje Ko Byoung-sam napomenuo je da Kimini komentari nisu bili posebno neprijateljski ili podrugljivi, u poređenju s njenim ranijim izjavama o međukorejskim odnosima.
Međutim, Ko je rekao da to pokazuje kako Pjongjang pomno prati politiku nove administracije prema Sjevernoj Koreji, dok je ''zid nepovjerenja između dvije Koreje i dalje vrlo visok.''
U pokušaju da ublaži tenzije, Lejeva vlada je obustavila propagandne govore putem zvučnika duž demilitarizovane zone i zaustavila distribuciju letaka koji su se putem balona slali iz Južne u Sjevernu Koreju.
Sjeverna Koreja je 2024. godine ukinula dugogodišnju politiku mirnog ujedinjenja i digla u zrak ceste i mostove koji bi mogli povezivati dvije zemlje, nakon pogoršanja odnosa.
Kao odgovor na uništavanje infrastrukture u oktobru, južnokorejska vojska otvorila je vatru južno od vojne linije razgraničenja i najavila da održava ''punu borbenu spremnost u saradnji sa SAD-om.''
Ipak, nova vlada Južne Koreje će biti manje reaktivna, rekao je Ko, portparol Ministarstva za ujedinjenje.
''Vlada će dosljedno nastojati uspostaviti međukorejske odnose pomirenja i saradnje, te ostvariti suživot i mir na Korejskom poluostrvu, bez prevelike osjetljivosti na reakcije Sjeverne Koreje'', rekao je on.