Јужна Кореја и даље остаје непријатељ Сјеверне Кореје упркос недавним потезима Сеула да ублажи тензије, изјавила је у понедјељак моћна сестра сјевернокорејског вође Ким Џонг Уна у саопћењу које је пренијела државна новинска агенција.
Сјеверна Кореја нема интереса за разговоре с Јужном, без обзира на то какав приједлог буде понуђен, рекла је Ким Јо Јонг у изјави коју је објавила Корејска централна новинска агенција (КЦНА).
Коментари Ким Јо Јонг представљају први службени одговор Сјеверне Кореје откако је нова јужнокорејска влада преузела дужност 4. јуна, након вишемјесечне политичке кризе изазване проглашењем војног стања које је у децембру донио тадашњи предсједник Јон Сук Јеол.
Јон је тврдио да је проглашење војног стања, које је Национална скупштина укинула након шест сати, било неопходно за борбу против сјевернокорејског утицаја међу његовим противницима унутар јужнокорејске владе.
Помирљиви потези које је повукла нова администрација предсједника Ле Јае Мунга нису избрисали чињеницу да је војни савез Јужне Кореје са САД-ом ''окаљао'' јужни дио Корејског полуотока, додала је Ким.
Поновно потврђивање савезништва с САД-ом новог предсједника Јужне Кореје показује да нема изгледа за побољшање односа између ове двије државе, наводи се у саопштењу.
Ким је казала да ће администрација предсједника Леја бити мало другачија од Јонове владе, описујући оно што је назвала слијепим повјерењем у савез Сеула с Вашингтоном.
''Не може бити промјене у схватању непријатеља с наше тачке гледишта и они не могу вратити точак историје уназад'', рекла је Ким у понедјељак.
Бивши предсједник Јон заговарао је чврст став према Пјонгјангу, који је био подржан снажним војним односима између Јужне Кореје и САД-а, укључујући интензивирање заједничких војних вјежби, долазак америчке подморнице с балистичким пројектилима и носача авиона у јужнокорејске луке, као и учешће у трилатералним војним вјежбама са Јапаном, који је такођер непријатељ Сјеверне Кореје, те са САД-ом.
У свом првом званичном коментару о односима Сјеверне и Јужне Кореје под администрацијом предсједника Леја, јужнокорејско Министарство за уједињење изјавило је у понедјељак да ће Сеул наставити тражити начине за укључивање Пјонгјанга у дијалог.
Портпарол Министарства за уједињење Ко Бyоунг-сам напоменуо је да Кимини коментари нису били посебно непријатељски или подругљиви, у поређењу с њеним ранијим изјавама о међукорејским односима.
Међутим, Ко је рекао да то показује како Пјонгјанг помно прати политику нове администрације према Сјеверној Кореји, док је ''зид неповјерења између двије Кореје и даље врло висок.''
У покушају да ублажи тензије, Лејева влада је обуставила пропагандне говоре путем звучника дуж демилитаризоване зоне и зауставила дистрибуцију летака који су се путем балона слали из Јужне у Сјеверну Кореју.
Сјеверна Кореја је 2024. године укинула дугогодишњу политику мирног уједињења и дигла у зрак цесте и мостове који би могли повезивати двије земље, након погоршања односа.
Као одговор на уништавање инфраструктуре у октобру, јужнокорејска војска отворила је ватру јужно од војне линије разграничења и најавила да одржава ''пуну борбену спремност у сарадњи са САД-ом.''
Ипак, нова влада Јужне Кореје ће бити мање реактивна, рекао је Ко, портпарол Министарства за уједињење.
''Влада ће досљедно настојати успоставити међукорејске односе помирења и сарадње, те остварити суживот и мир на Корејском полуострву, без превелике осјетљивости на реакције Сјеверне Кореје'', рекао је он.