Rano jutros izbili su oružani sukobi između Tajlanda i Kambodže, potvrdile su vojske obje zemlje.
Svaka strana tvrdi da je druga započela napad. Situacija je eskalirala u blizini hrama Ta Moan Tom, oko 360 kilometara od Bangkoka, gdje su, prema saopštenju tajlandske vojske, kambodžanske snage otvorile vatru. Sa druge strane, bivši kambodžanski premijer Hun Sen na Fejsbuku je optužio Tajland da je granatirao dvije kambodžanske pokrajine.
U razmjeni vatre, prema dostupnim informacijama, ranjena su dva tajlandska vojnika, dok su, navodi se, kambodžanske snage koristile raketne bacače. Tajlandska vojska oglasila se objavom: “F-16 je otvorio vatru!”, tvrdeći da su uništili dvije važne jedinice kambodžanske vojske.
Istovremeno, Kambodža optužuje Tajland za brutalnu i nezakonitu vojnu agresiju, pozivajući se na kršenje međunarodnog prava i Povelje UN.
U nekoliko pograničnih područja borbe još traju. Zatvorene su škole i svi granični prelazi na tajlandskoj strani. Guverner provincije Surin pozvao je građane na sklanjanje u domove i pripremu za evakuaciju. Ističe se i prisustvo nagaznih mina koje su još uvijek aktivne iz vremena građanskog rata, a koje su prošlih sedmica već teško ranile nekoliko vojnika.
Istorija sukoba
S obzirom na istoriju napetosti između ove dvije zemlje, među kojima je posebno upamćen sukob iz 2011. koji je trajao sedam dana i ostavio više poginulih, međunarodna zajednica s pažnjom posmatra razvoj događaja.

Kovačević: Šta bi se desilo da je kojim slučajem advokat ''Vijadukta'' savjetnik predsjednika Srpske
Za sada, obje strane optužuju jedna drugu za kršenje suvereniteta, dok stanovništvo u pograničnim zonama proživljava novu epizodu straha i nesigurnosti.
Podsjećamo, te 2011. Tajland i Kambodža ušli su u ozbiljan oružani sukob u februaru zbog spora oko pograničnog područja u blizini drevnog hrama Prea Vihear, koji se nalazi uz samu granicu dvije države.
Iako je Međunarodni sud pravde još 1962. dodijelio hram Kambodži, okolno područje ostalo je predmet neslaganja. Sukobi su započeli artiljerijskom razmjenom vatre, a obje strane su okrivile jedna drugu za početak napada.
Uslijedili su višednevni okršaji, s desetinama poginulih i ranjenih, uključujući vojnike i civile, te masovnim evakuacijama stanovništva s obje strane granice.
Nakon inicijalnih sukoba u februaru, borbe su ponovo eskalirale u aprilu iste godine, ovaj put se proširivši na druge tačke duž granice, uključujući i područje oko hramova Ta Moan i Ta Krabey.
Sukobi su uključivali tešku artiljeriju, minobacače i granate, a zabilježena su i uništavanja kulturne baštine u okolini spomenutih hramova. Hiljade civila bile su prisiljene napustiti svoje domove, a škole i lokalne institucije zatvorene su zbog opasnosti od napada.
Međunarodna zajednica, uključujući UN i ASЕAN, pozvala je na smirivanje tenzija i mirno rješavanje spora. Uprkos diplomatskim naporima, situacija je ostala napeta još mjesecima, sve dok se u drugoj polovici godine nije uspostavilo krhko primirje.
Sukob iz 2011. godine jasno je pokazao koliko su granice u jugoistočnoj Aziji i dalje osjetljive teme, posebno kada se u njih uplete istorijsko, kulturno i nacionalno nasljeđe, prenosi "Dnevno".