Знање вриједно злата

Ристић: Добар занатлија у Српској може добро да зарати

  • Извор: СРНА
  • 07.04.2024. 10:52

Добар занатлија и у Републици Српској може добро да заради, изјавио је Срни Урош Ристић из Теслића који се након три године рада у Њемачкој вратио у родно мјесто и регистровао предузеће у којем за послове електромонтаже и постављања система видео-надзора ангажује неколико радника, а због обима посла планира да фирму чак пререгиструје у друштво са ограниченом одговорношћу.

Ристић је истакао да је по повратку у Теслић морао да одговара на питања суграђана и и родбине зашто је одлучио да се врати, као и на коментаре оних који су остали у Њемачкој и сматрају да ће се он тамо поново вратити.

"Ја никог не слушам и идем по свом. Имам свој став, али и знање. Мени се овдје свиђа. Могу добро да зарадим. Могу себи да одредим радно вријеме и када ћу отићи на кафу", рекао је Ристић.

Он је напоменуо да се мора радити - гдје год.

Стиже мартовска пензија, ево и када

Стиже мартовска пензија, ево и када

"Важно је да си добар у свом послу, спреман ризиковати и бити мање подложан негативном утицају средине", истакао је овај двадесетпетогодишњак, по занимању електричар, који је по наговору вршњака 2021. године одлучио да срећу пронађе у Њемачкој, радећи за приватника са подручја Теслића на градилиштима у Хајделбергу и Мајнхаму.

Ристић се у Теслић вратио прошле године, након што је у Њемачкој радио од 10 до 13 часова дневно, шест дана у седмици, мање-више послове помоћног радника.

"То нам ради васпитачица": Отац се играо са кћерком, па открио страхоту

"Наш човјек као послодавац у Њемачкој више те цијени када познајеш страни језик него шта знаш да радиш. Наши људи су тамо ангажовани за послове шегрта - штемају, разводе, буше", навео је Ристић.

Он је истакао да је по питању односа према послу катогеричан и више поштује њемачку пословну етику и њихов однос према раднику, било да је странац или домаћи, него што га имају послодавци са подручја бивше Југославије.

Ристић је рекао да му није одговарао такав темпо живота, у односу на Теслић гдје је, како је рекао, много опуштеније.

"То нам ради васпитачица": Отац се играо са кћерком, па открио страхоту

"У Њемачкој сам знао устајати и у 3.00 часа ујутро. Одеш на градилиште, припремиш се и радиш све до 17.00 часова. Вратиш се у смјештај а већ је 21.00 час, и само ти је да легнеш и да спаваш", присјетио се Ристић.

Он је навео да му је у том периоду субота послијеподне, када се врати са градилишта, била предвиђена за прање веша и набавку личних потрепштина јер, како је истакао, у недјељу немаш воље ни за шта.

Ристић је напоменуо и да му је тешко падао и долазак кући једном мјесечно.

Мистерија 'црне рупе' на Гугловој карти довела је до бројних теорија

Мистерија 'црне рупе' на Гугловој карти довела је до бројних теорија

"Када се одлучиш да одеш ти си странац и тамо и кући", искрен је Ристић.

Он је оцијенио да се у иностранству, док није кренуло са вирусом корона и дешавањима у Украјини, иоле могло живјети, зарадити и нешто уштедјети.

"Након тога почела су поскупљења трошкови станарине, режија, хране. Прескупо", навео је Ристић и додао да је за трошкове смјештаја у заједничком стамбеном простору плаћао и до 600 евра, с обзиром на то да су трошкови већи што је и град већи.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: