Здравствени систем Републике Српске суочава се са озбиљним изазовима у погледу кадра, а посебно је изражен недостатак специјалиста у тимовима породичне медицине и медицинских техничара.
Небојша Шешлија, директор Болнице "Србија" у Источном Сарајеву, казао је за "Независне новине" да установа још успијева одржати ниво рада као претходних година, али да одлазак особља постаје озбиљан проблем.
"Највећи изазов тренутно представља одлазак медицинских техничара у двије приватне здравствене установе у Сарајеву. Због тога покушавамо да обезбиједимо кадар из других дијелова Републике Српске, јер на подручју цијелог Источног Сарајева тренутно нема ниједног медицинског техничара на евиденцији Завода за запошљавање", истакао је Шешлија.
Када је ријеч о љекарима специјалистима, ситуација је, како каже, још озбиљнија.
"Љекара специјалиста једноставно нема, не можемо их пронаћи - кратко и јасно", поручује Шешлија.
Слична ситуација забиљежена је и у највећој установи примарног нивоа здравствене заштите у РС, у Дому здравља Бањалука.
У овој установи тренутно у Служби породичне медицине ради 135 доктора, од чега је 11 на специјализацији, док остала 124 доктора раде у 33 амбуланте широм градског, приградског и сеоског подручја.
Иако број запослених на први поглед изгледа довољан, из Дома здравља упозоравају да се суочавају са озбиљним организационим проблемима, прије свега због одласка специјалиста у старосну пензију.
"Током прошле године у пензију је отишло седам специјалиста породичне медицине, док се у 2025. очекује одлазак још пет њих. У 2026. години предвиђен је одлазак 11 специјалиста, а у 2027. још шест. Дакле, у периоду од 2023. до 2027. године, нашу службу напустиће укупно 31 специјалиста породичне медицине", наводе из ове установе.
Посебно забрињава, како истичу, све слабије интересовање младих љекара за специјализацију из породичне медицине, што додатно отежава планирање и замјену кадра.
"Ипак, у претходних годину дана остварен је одређени напредак. Запослено је 17 младих доктора медицине, који постепено преузимају тимове колега који одлазе у пензију. На тај начин, барем дјелимично, осигурава се континуитет рада и стабилност пружања здравствених услуга", истичу из ове здравствене установе.
Појаснили су да је до 17. јула ове године Дом здравља Бањалука напустило укупно девет доктора различитих специјалности, по различитим основама.
Мирко Шербеџија, предсједник Синдиката медицинских сестара и техничара Републике Српске, каже за "Независне новине" да је стање у кадровском смислу и даље изазовно, и поред два повећања плата у посљедње вријеме.
"Упитан је кадар који улази у здравствене установе, али упитно је и ко ће нас то сутра лијечити", казао је Шербеџија.
Истакао је да радници нису незадовољни, али да би свакако више остајали у Српској да су плате веће.