Бањалука

Туркановић најавио успостављање републичког дата центра

  • Извор: СРНА
  • 23.01.2024. 09:33

Директор Агенције за информационо-комуникационе технологије Републике Српске Денис Туркановић најавио је у интервјуу Срни успостављање републичког дата центра, у којем ће бити складиштена и одржавана комплетна информационо-комуникациона инфраструктура система управе.

Туркановић је рекао да убрзан и динамичнији развој електронске управе подразумијева и значајније инвестиције.

"Кључна информационо-комуникациона инфраструктура се налази и складишти на различитим локацијама, а обједињавањем на једном мјесту ће се омогућити бројни бенефити, како у контексту функционалног кориштења, тако и у дијелу информационе безбједности", истакао је Туркановић.

Он је додао да је ријеч о кључној и критичној информационо-комуникационој инфраструктури која ће, осим органа управе, обухватити инфраструктуру осталих пружалаца услуга и приватног сектора.


Пред нама ледени дани - ево када стиже отопљење

Пред нама ледени дани - ево када стиже отопљење

Оснивање дата центра предвиђено је и у Програму економских реформи Српске за ову годину, а Туркановић је навео да је у плану и израда студије изводљивости за извођење овог пројекта гдје ће консултовати најбоље праксе, те проналажење адекватних извора финансирања.

"УМЈЕСТО ШТАМПАЊА ГОМИЛЕ ПАПИРА - ИМАЋЕМО УШТЕДЕ"

Говорећи о електронској управи, он је навео да је претходни период карактерисала дигитализација пословања органа и више од 230 различитих регистара у електронском облику.

Туркановић је истакао да електронску управу желе да дигитализују ради низа бенефита који се, прије свега, огледају у томе да грађани много лакше могу да користе услуге, односно да штеде вријеме и новац.

"Са аспекта органа управе, умјесто да штампамо гомилу папира нећемо имати потребу за тим него ћемо остваривати уштеде. С једне стране то води ка побољшању опште продуктивности друштва у пружању различитих услуга, а са друге стране снижавању трошкова", рекао је Туркановић.

Он је напоменуо да само кроз електронски сервис "Е-беба", односно електронске пријаве новорођенчета, грађани по једном поступку штеде 230 КМ.


Пленковић се није појавио у Предсједништву БиХ због Комшића, застава Хрватске је ту

Пленковић се није појавио у Предсједништву БиХ због Комшића, застава Хрватске је ту

"Ако имамо 10.000 рођења дјеце годишње, говоримо о више од 2,3 милиона КМ уштеда које грађани остварују на годишњем нивоу", рекао је Туркановић.

Када је ријеч о привреди, он је подсјетио да је годинама активан и сервис "онлајн" регистрације пословних субјеката.

ЕЛЕКТРОНСКИ СЕРТИФИКАТИ

Говорећи о дигиталним идентитетима, он је рекао да је у претходном периоду успостављено сертификационо тијело које је носилац послова сертификације за органе управе и пружа услугу издавања квалификованог електронског сертификата за електронски потпис и печат за привреду, грађане и органе управе.

"Масовна продукција квалификованих електронских сертификата за електронски потпис и печат је услуга коју треба да омогућимо нашем сертификационом тијелу. Већ сада Пореска управа Републике Српске користи квалификоване електронске сертификате и то је прва институција у Српској која своје документе издаје у изворној електронској форми. То је пракса коју кроз масовну продукцију квалификованих електронских сертификата треба да проширимо и на остале органе", нагласио је Туркановић.

Након успостављања дата центра и квалификованог електронског потписа, директор Агенције је навео да ће бити потребно омогућити и квалификовану електронску доставу електронских докумената и података што ће бити урађено кроз развој платформе - електронско сандуче, а услуге ће се плаћати посредством платформе за електронска плаћања.


Еуфорија у основној школи: Осам радница трудне у исто вријеме

Еуфорија у основној школи: Осам радница трудне у исто вријеме

"Када све то будемо имали развијено, онда ће наши грађани и привреда осјетити бенефите развијене електронске управе и то је наше апсoлутно опредјељење како ове, тако и наредних година. За све то је потребно времена", поручио је Туркановић.

Он је рекао да је извјесно да ће Агенција у овој години, кроз велику анализу развијености електронске управе, коју су започели у децембру одмах по оснивању Агенције, успоставити регистре да би могли пратити развој електронске управе, и то регистар ИКТ пројеката и прописа, процедура, поступака и услуга доступних у електронској форми и кадрова који се баве пословима развоја електронске управе.

"Јасно је да се развој кључне информационо-комуникационе инфраструктуре неће десити у кратком временском периоду, али ћемо у сарадњи са министарствима извршити инвентуру административних поступака и видјећемо шта је то што може да се уради одмах", рекао је Туркановић.

УЛОГА АГЕНЦИЈЕ У ИЗРАДИ СОЦИЈАЛНЕ КАРТЕ

Као још један важан посао којим се бави Агенција, Туркановић је навео израду цјеловите листе корисника у областима релевантних за израду социјалне карте.

"Ријеч је о листи грађана који су користили неко од социјалних давања у претходном периоду. С обзиром на то да је ријеч о разноврсним социјалним давањима, Влада Српске је идентификовала девет институција које су биле задужене да доставе податке о социјалним давањима из 2022. године", рекао је Туркановић.


Тајна кинеска лабораторија симулирала напад на америчке ратне бродове

Тајна кинеска лабораторија симулирала напад на америчке ратне бродове

Он је додао да је Агенција преузела и размотрила обим и квалитет тих података и да ће у скорије вријеме извјестити Владу о израђеној цјеловитој листи корисника, те ће припремити препоруке надлежним органима како да унаприједе своје евиденције што ће водити и квалитетнијем одлучивању у вези са додјелом социјалних давања у наредном периоду.

Туркановић је оцијенио да Агенција има квалитетну сарадњу са институцијама које се баве развојем информационо-комуникационих технологија у земљама региона, напомињући да ова област у региону заузима приоритетно мјесто у реализацији друштвених и економских циљева.

"Оснивањем Агенције и Република Српска то ставља на тај ниво приоритета у смислу да је основан орган који је самосталан и који може да се посвети и бави само тим послом", закључио је Туркановић.

УБРЗАТИ РАЗВОЈ И ПРИМЈЕНУ ИКТ-а И ЕЛЕКТРОНСКЕ УПРАВЕ

Обезбјеђивање систематичног и убрзаног развоја и примјене информационо-комуникационих технологија и електронске управе у Републици Српској циљ је којем тежи Агенција, чија су четири кључна сета активности – регулаторне, имплементационе, подстицајне и едукативне, као и надзорне, изјавио је Туркановић.

Туркановић је истакао да је Влада Републике Српске, прије утврђивања Закона о Агенцији, утврдила елаборат у којем је за трогодишњи период јасно идентификовала план на основу којег се жели обезбиједити овај циљ, односно да унаприједи квалитет живота грађана кроз квалитетну и безбједну примјену информационо-комуникационих технологија.


"Гори" небо изнад Београда

"Области дјеловања агенције су развој електронске управе, дигиталних идентитета, информационе безбједности и ИКТ дјелатности, у оквиру које имамо развој ИКТ индустрије чије су стопе раста значајне и примјетне али постоји знатан простор да се унаприједи. Процес дигитализације привреде је потребно јачати и Влада кроз подстицајне мјере подржава тај развој. Важно је јачање ИКТ знања и вјештина како специјалиста, тако и грађана, који треба да искористе бенефите развијеног информационог друштва", навео је Туркановић. 

Пратите нас и путем Вибера