Премијер лига

Меч сезоне на "Стамфорд Бриџу" - осам голова, Ситију пресудило његово дијете

• Извор: Б92
  • 12.11.2023. 21:01

Фудбалери Челсија и Манчестер ситија ремизирали су резултатом 4:4 у дербију 12. кола Премијер лиге.

Свачега је било на "Стамфорд Бриџу", а утисак је да домаћин из Лондона упркос поготку за бод у надокнади има више разлога да буде незадовољан.

Велики број 50/50 одлука Ентони Тејлор је досудио у корист гостију, а све је почело већ код првог гола "грађана".

Ерлинг Халанд и Марк Кукуреља су били у дуелу, Новрежанин је повукао дефанзивца "плаваца" и отишао испред њега, након чега га је овај саплео. Тејлор је показао на "бијелу тачку", иако је питање да ли је прије тога био фаул у нападу.

Халанд је намјестио лопту и у 25. минуту довео лидера Премијер лиге у предност коју неће дуго имати пошто ће само четири минута касније изједначити Тијаго Силва ударцем главом послије центаршута Конора Галагера. Тек четврти играч у историји првог ранга енглеског фудбала који је био стријелац са 39 или више година.

Јокић у надокнади пресудио Жељезничару! Борац славио у дербију

Већ у 37. минуту је дошао Челси и до потпуног преокрета када је Рахим Стерлинг имао лак посао искористивши одличан пас Риса Џејмса и смјестивши лопту у мрежу из непосредне близине.

Да на паузу не оду са заостатком, за екипу Ситија се потрудио Мануел Аканџи који је у другом минуту надокнаде постигао гол главом за 2:2, а практично у истом минуту (47), само другог полувремена), до 13. гола у Премијер лиги је стигао Ерлинг Халанд.

То је била уједно и друга спорна ситуација на мечу, јер није било јасно да ли је Халанд дотакао лопту руком прије него што је она прешла гол линију.

Тај резултат је био на семафору све до 67. минута када је Николас Џексон био најбржи, покупио један "отпадак" након шута његовог саиграча и довео до новог изједначења. Већ у том тренутку је ово био први меч двије екипе од 1960. године у којем су оба тима постигла по барем три гола.

До треће спорне ситуације стижемо прије четвртог гола Ситија када је Кајл Вокер играо руком која је била у неприродном положају, али Тејлор ни овај пут није реаговао.

Шта симболише славска свијећа

Велику шансу за нови преокрет домаћег тима је пропустио Мало Густо, а казна је стигла у 86. минута преко Родрија који је постигао ефектан гол. Кажу да Шпанац ријетко постиже голове, али да су они увијек лијепи. Више није ни тако ријетко да Родри буде међу стријелцима.

Сити је ишао ка тријумфу, али је Рубен Дијаш у трећем минуту надокнаде неопрезно стартовао над Армандом Брожом и скривио пенал.

Страсти су биле већ одавно узавреле, те је додјељивање једанаестерца у тој фази меча могла само да изазове сукоб на терену. Најгласнији су били Џексон и Грилиш који су добили по јавну опомену, а ништа мање бучни Дисаси и Ковачић су се извукли.

Поиграла се судбина да л‘ са Ситијем или Палмером, тек Кол је преузео одговорност и против тима у којем је поникао био сигуран са "бијеле тачке" за коначних 4:4.

Ово је први меч у каријери Пепа Гвардиоле (882 утакмице) у ком је његова екипа и постигла и примила четири гола, као и први меч у којем смо видјели четири гола за изједначење од меча Арсенала и Ливерпула 2009. године који је окончан истим резултатом.

Сити је овим ремијем пропустио прилику да се одвоји на већу бодовну разлику (28) од првих пратилаца Ливерпула и Арсенала (27). Челси је 10. са 16 бодова.

У наредном колу "грађани" дочекују на "Етихаду" Ливерпул у мечу вриједном врха табеле, док ће Челси на гостовање Њукаслу.