Mundijal u Kataru

Argentina je šampion svijeta u fudbalu!

• 18.12.2022. 15:32

Argentina je šampion svijeta u fudbalu nakon što su u finalu savladali selekciju Francuske.

Do "boginje" su došli nakon boljeg izvođenja penala. U regularnom dijelu rezultat je bio 3:3.

PENAL SERIJA:

Francuska: Mbape pogađa, Koman promašuje, Čuameni promašuje, Kolo Muani pogađa.

Argentina: Mesi pogađa, Dibala pogađa, Paredes pogađa, Montiel pogađa!

DRUGI PRODUŽETAK

118' - GOOL! HETTRIK MBAPEA!

117' - Penal za Francusku. Montiela lopta pogađa u ruku

108' - GOOL! AKCIJA ZA UDŽBENIKE! MESI NAKON DODAVANJA MARTINEZA DOVODI ARGENTINU U VOĐSTVO!

PRVI PODRUŽETAK

90+3' - Argentinci prijete preko Mek Alistera, međutim, lopta ide preko gola

KRAJ REGULARNOG DIJELA: IGRAĆE SE PRODUŽECI

DRUGO POLUVRIJEME

90+7' - Sjajan udarac Mesija, brani Ljoris. Korner za Gaučose

90+4' - Francuska blizu gola! Martinez je imao posla, a moglo je da bude i znatno opasnije. Mbape je napravio problem u kaznenom prostoru, a nakon povratnog dodavanja Rabio je šutirao iz prve

90' - Osam minuta nadoknade

81' - GOOOL! BLICKRIG MBAPEA! FRANCUSKA IZJEDNAČILA NA 2:2!

80'- Mbape siguran sa bijele tačke. Francuska smanjuje na 2:1.

79' - PENAL ZA FRANCUSKU! Otamendi ruši Dembelea

71' - Mbape sam stvara priliku, ali bez veće prijetnje po gol Argentine

68' - Kolo Muani pokušava glavom, međutim bez prevelike prijetnje za Martineza

63' - Ljoris brani udarac Mek Alistera

60' - Di Maria "izvrtio" odbranu Francuske, uposlio Mesija, ali lopta ide pored gola

52' - Prva ozbiljna prilika Francuske. Šut je isprobao Grizman, ali Martinez brani

50' - U nastavku prva prijeti Argentina. De Pol šutira ali Ljoris siguran

46' - Argentina kreće sa centra

ZAVRŠENO PRVO POLUVRIJEME!

45+3' Statistika ukupnih udaraca na gol za obje ekipe – 6:0

45' - 7 minuta će se još igrati

45' - Hulian Alvarez (Argentina) je napravio ružan start. Arbitar je svira faul za Francuze

36' - GOOOL! Di Maria duplira prednost! Mek Alister za Anhela i velikih 2:0!

35' - Francuska bez udarca na gol

33' - Precizan pas po podu je primio Aleksis Mek Allister, te se izborio za šut s ruba šesnaesterca i opalio po golu. Međutim, pucao je loše i lopta je otišla desno od gola.

31' - Di Maria ne može uputiti preciznu loptu u šestnaesterac. Lopta je izvan granica igrališta. Francuska će izvesti ubacivanje sa strane

23' - GOOOL! Mesi sa bijele tačke dovodi Argentinu u prednost!

21' - Penal za Argentinu. Dembele ruši Di Mariju

17' - Kakva šansa za Gaučose! Di Maria nakon asistencije De Pola šalje loptu preko gola Francuske

9' - Korner je izveo Lionel Messi (Argentina), ali je obrana izbila loptu

8' Rodrigo de Paul je primio centaršut malo izvan šesnaesterca i lijepo pucao, ali mu je obrambeni blokirao šut. Lopta je izvan igre. Argentina će imati priliku zabiti iz kornera

5' - Alvarez šutira sa distance, Ljoris siguran

1' - Počela je utakmica! Prvi sa centra kreću Francuzi

15:35 ŠOK ZA ARGENTINU! Akunja se povrijedio na zagrijavanju!

Argentina: Martinez - Molina, Romero, Otamendi, Taljafiko - Di Marija, De Pol, Fernandez, Mek Alister - Mesi, Alvarez. Selektor: Lionel Skaloni.

Francuska: Loris - Kounde, Varan, Upamekano, Ernandez - Grizman, Čuameni, Rabio - Dembele, Žiru, Mbape. Selektor: Didije Dešan.

Stadion: Lusail (Al Dajen), kapacitet 88.966.

Sudije: Simon Marčinjak (Poljska). Pomoćnici: Pavel Sokolnicki (Poljska), Tomaš Liskijevic (Poljska), Ismail Elfat (SAD).

Istorija:

Francuzi su bili prvaci 1998. i 2018. godine i na stadionu Lusail imaju priliku da postanu prva ekipa poslije 60 godina, a tek treća u istoriji koja je odbranila osvajanje Svjetskog prvenstva.

Sa druge strane, Argentina je bila prvak svijeta 1978. i 1986. godine, a fanatični Argentinci se nadaju da će Lionel Mesi iskoristiti posljednju priliku da postane šampion svijeta.

Mesi-Mbape

Upravo u Mesija će se uzdati navijači južnoameričkog predstavnika u borbi za trofej. On je na šest utakmica u Kataru postigao pet golova uz tri asistencije, a golgeterski ga prati Hulijan Alvarez sa četiri golova.

Francusku su svojim majstorijama i golovima vodili Kilijan Mbape sa pet pogodaka i dvije asistencije i Olivije Žiru koji je četiri puta tresao mrežu protivnika.