Bitka za Mundijal

Portugalci kiksnuli u Irskoj, evo šta to znači za Srbiju

• Извор: Телеграф
  • 12.11.2021. 08:19

Rezultat iz Dablina gdje je Republika Irska otkinula ovog četvrtka bod favorizovanoj Portugaliji (0:0) svakako je nešto čemu smo se potajno nadali uoči poslednjeg kola u grupi A.

Opet, sada je definitivno postalo jasno i da u Lisabonu moramo da idemo isključivo na pobjedu kako bismo se našli među deset odabranih selekcija iz Evrope koje će direktno igrati na sljedećem Mundijalu i Kataru.

Selekcija Dragana Stojkovića Piksija uoči posljednjeg kola i direktnog okršaja sa Portuglacima (nedjelja, 20.45) ima isti broj bodova u grupi A, ali i za četiri pogotka slabiju gol-razliku, pa joj eventualni remi neće biti dovoljan za prvo mjesto i direktan plasman u Katar.

Moraju Orlovi da učine sve što mogu da bi izbjegli baraž i ludnicu koja će uslijediti jer od 12 ekipa samo tri najbolje idu na SP, pa je dobro i da znaju šta im je činiti, bez kalkulisanja.

Što se tiče Portugalaca, oni su u Dablin stigli sa čak šest fudbalera kojima je prijetila suspenzija u slučaju žutog kartona i sva šestorica su, gle čuda, preživjeli, pa će moći da se stave na raspolaganje selektoru Santošu u nedjelju. Borben i tvrd meč nije donio lijep fudbal, a prvo poluvrijeme pamtiće se po tri zanimljiva detalja.

Sjajnoj odbrani Bazunua prilikom šuta Andrea Silve u 14. minutu, zatim nedosuđenom penalu za Portuglace poslije navodnog igranja rukom jednog fudbalera Irske i najboljoj šansi za domaćine koju je propustio Ogbene u 45. minutu kada je iz dobre pozicije šutirao ti pored lijeve stative.

Drugo poluvrijeme donijelo je podjednako zanimljiv duel. Ronaldo je u 67. minutu propustio najbolju priliku da donese pobjedu Portugalcima kada je glavom sa 7-8 metara šutirao tik pored lijeve stative. Na drugoj strani, Irci su u posljednjih 15-ak minuta imali igrača više zbog isključenja Pepea, ali nisu uspjeli da stignu do trijumfa iako su napadali i to iskreno željeli.

Na kraju je opet Ronaldo imao veliku šansu u petom minutu nadoknade, ali je Bazunu nekako sačuvao mrežu, a Portugalija osvojila bod koji joj je zbog bolje gol-razlike u odnosu na Srbiju doneo prvo mjesto uoči meča odluke. Ne mora to ništa da znači, ako naši budu pravi i pobjede Ronalda i društvo u lisabonskom obračunu.