Automobil se pokvario, a napolju pada mrak… Ovde ste najveća opasnost upravo vi, ukoliko vas drugi vozači ne vide. Spas: žuta rotacija, reflektujući prsluk i sigurnosni trougao.
Morate računati na to da kada izlazite iz automobila na putu a pogotovo noću, jednostavno morate da obučete reflektujući prsluk! To je jedini način da vas drugi
vozači vide. Znate i sami kako se lako iznervirate kada vidite pješaka da noću pretrčava ulicu ili hoda uz kolovoz van naselja. Uvijek ga primijetite u posljednjem trenutku. Tako bi onda trebalo da računate na to da ste i vi noću nevidljivi za druge vozače, pa ovde fluorescentni prsluk može da učini zaista mnogo.
Takođe, nisu rijetki slučajevi da, kada se dogodi saobraćajna nesreća na putu, ljudi koji su željeli da pomognu nastradaju. Ako želite da pomognete uvijek morate prvo osigurati sebe, pa tek onda druge. Tako je jedino ispravno, što potvrđuju i brojna stručna uputstva za pružanje pomoći kada je riječ o saobraćajnoj nezgodi.
Dakle, zbog svega toga smo spremili najvažnija pravila koja će pomoći kako vozačima koji su ostali u kvaru tokom noći, tako i onima koji žele da pomognu unesrećenim ljudima na putu. Takođe, najveći dio ovog teksta posvetili smo upotrebi žute rotacije. Kada smije žuta rotacija?
Uz obavezu da vozač, u slučaju problema na putu, na sebe obuče fluorescentni
prsluk, kao i da postavi sigurnosni trougao na najmanje 50 metara od vozila ukoliko je na auto-putu, odnosno 10 metara ukoliko je u gradu, postoje i druge stvari koje nisu propisane zakonom kao obavezne, ali i te kako mogu pomoći.
Aktiviranje četiri migavca ovde se podrazumijeva, dok je žuto rotaciono svjetlo
nešto što bi najviše pomoglo jer je najuočljivije za druge vozače. Ipak, ovde se mnogi sa pravom pitaju da li je uopšte dozvoljeno da ga putnička vozila koriste. Štaviše, rijetko ko od vozača civila u svojoj opremi ima i ovo svjetlo. Međutim, valja znati da je „civilna upotreba“ ovog svjetla dozvoljena u mnogim evropskim zemljama, pa smo se stoga obratili MUP-u kako bismo saznali da li i kada ga u Srbiji vozači mogu koristiti.
Tamo nam je potvrđeno da žuto rotaciono svjetlo, osim službenih vozila, mogu da koriste i civili, odnosno putnička vozila ali samo u određenim slučajevima. Naime, prema članu 111, Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima, žuto trepćuće ili rotaciono svijetlo može da se upotrebljava na vozilu kao upozorenje za prinudno zaustavljeno vozilo, saobraćajnu nezgodu, priredbu na putu ili drugu prepreku.
Dakle, uz službe održavanja kao i komunalne službe koje imaju obavezu da koriste žuto rotaciono svijetlo i mi, „obični“ vozači možemo ih nabaviti i koristiti ali samo u situacijama koje smo naveli, a koje propisuje ZOBS. U suprotnom slijedi kazna od 6.000 do 20.000 dinara.
Cijene i ugradnja žute rotacije
Žuta rotaciona svjetla najčešće se nabavljaju putem interneta, ali se mogu
pronaći i na pijacama, otpadima i buvljacima. Cijene se kreću od oko 20 evra za nove, dok su polovna nešto jeftinija. Na istim mjestima mogu se kupiti i rotaciona svijetla drugih boja, ali znajte da je njihova upotreba kažnjiva ukoliko niste službeno lice.
Kada je riječ o ugradnji žute rotacije, ona je krajnje jednostavna jer se većina rotacionih svjetala najčešće povezuje na mjesto za upaljač u automobilu, a samo svijetlo, budući da u postolju ima magnet, postavlja se na krov vozila.