Српски народ је дубоко укоријењен у вјеровању, поштовању обичаја и светих предања. Вјера, преношена кроз вијекове, чува успомене на догађаје који надилазе историју и дотичу оно божанско. Један од таквих празника је и Полагање ризе Пресвете Богородице, који Српска православна црква прославља сваког 15. јула.
Симбол божанске присутности
Овај хришћански празник установљен је у 5. вијеку, у знак сјећања на свечани пренос ризе, односно одеће Пресвете Богородице, из Назарета у Цариград. Према црквеном предању записаном у Прологу, једна побожна Јеврејка из Назарета, вероватно хришћанка, са великом вјером и поштовањем чувала је део одеће Пресвете Богородице. Уз молитву поред тог светог предмета, многи су проналазили душевни мир и тијелесно исцељење.
Вијест о чудотворној сили ризе стигла је и до двојице побожних људи из Цариграда, који су, у жељи да свијета одећа буде сачувана и доступна ширем хришћанском свијету, пренели ризу у престоницу Источног римског царства. Тамо је она са великим поштовањем положена у цркву Влахерна, посвећену Пресветој Богородици. У знак сјећања на овај свечани чин, Црква је утемељила празник Полагања ризе.
Зашто се слави риза?
Зашто овај догађај има тако посебно мјесто у црквеном календару? Зато што све што се тиче Пресвете Богородице, Мајке Божије, заслужује поштовање и хвалу. Њено тело било је изабрано да понесе у својој утроби самог Спаситеља света, Господа Исуса Христа. Тиме је и све што је долазило у додир са њом, па и њено одјело, обасјано светом божанском благодаћу.
Обичаји
На овај дан, подсјетимо се да нисмо сами. Да су вера, молитва и светиње уз нас и у најтежим тренуцима. Прије него што легнете да спавате, помолите се Пресветој Богородици. Прочитајте ову молитву која вијековима улива утјеху:
"Богородице Дјево, радуј се, Благодатна Маријо, Господ је с Тобом! Благословена си ти међу женама и благословен је плод утробе Твоје, јер си родила Спаситеља душама нашим."
Нека нас риза Пресвете Богородице, симбол чистоте, вјере и божанске заштите, увек подсећа на снагу молитве и свјетост живота у вјери.