Високе температуре „запалиле“ су скоро све културе у Семберији. Знају то најбоље они који су засијали кукуруз. Они који су имали прилике за редовно наводњавање могу да се надају и приносу, остали су мишљења да је за кукуруз касно.
„Кукуруз је изгорио и сад нешто сам залио, стигао сам да залијем и то није лоше, добро је. Оно што нисам, то ће пропасти, готово кукуруз је своје завршио, суша подерала и ово што сам радио и залио много и радио, много ме коштало, значи негдје сам дневно трошио, па 20 литара дневно горива да поврће изгура“, казује Ђоко Кокановић из Горњег Црњелова.
Кукурузи који су засијани у првим роковима су угроженије и погођене сушом и очекује се мањи принос, док се касније сијани кукурузи још „боре“ са недостатком количине воде, како би дошли до бар неког приноса.
„Можемо одмах очекивати, 30 до 50% смањен принос, зато што је сваки кукуруз има свој неки период вегетације. Али треба проћи одређен број дана кад би он требао да да те генеративне органе. Он је то урадио много раније. А што се тиче другог рока, сјетви, ове кише ће му можда и помоћи, јер он није изметличио и може наставити свој даљи интензиван пораст“, објашњава шеф ратарске производње на ПД "Семберија" Дражен Јовић.
С обзиром на временске прилике које су најављене сасвим је извјесно да ће и силажни кукуруз доћи много раније. Посматрајући стање на терену кукуруз је почео да се „потпаљује“ што је рано и жетва ранијих хибрида могућа је већ у септембру, кажу стручњаци.