Ријечка подружница странке ''Мост'' објавила је снимак свог члана Крешимира Ротима у којој говори како усташе нису били фашисти, како нису продали Далмацију Италији, те како је у усташком логору Јасеновцу нађено 440, односно по неслужбеним процјенама, 600 тијела.
Ротим то говори одговарајући на видео који се ових дана проширио друштвеним мрежама, а на којем млади СДП-овци, реагујући на широку афирмацију усташког поздрава ''За дом спремни'' у друштву након концерта Марка Перковића Томпсона у Загребу, говоре ко су биле усташе и шта је била Независна Држава Хрватска.
''Човјек би очекивао кад неко прича о усташама да је барем прочитао начела усташког покрета у њима није од фашизма, већ револуционарна борба за свргавање Краљевине Југославије и великосрпске идеје која је била утјеловљење те исте државе'', говори у видеу мостовац Ротим, а потом одговара на тврдњу да су усташе у мјесец од успоставе власти продале Далмацију Италији.
''Опет гријеши пајдо. Далмацију је продала Краљевина Југославија. Рапаллским уговорима 1920. године. Њиме су продани Истра, дио Каставштине, Палагружа, Ластово, Црес, Задар, а касније богме и Ријека'', говори мостовац.
Ротим потом коментарише број убијених у Јасеновцу - Срба, Јевреја, Рома и Хрвата који су се противили усташком режиму.
''Откривено је око 440 лешева, а са неслужбеним процјенама долазимо до бројке око 600. Како је могуће на мјесту на којем је убијено преко 83.000 људи да се на њему налазе барем натрухе таквог огромног злочина'', наводи Ротим.
Шта је била НДХ?
Подсјетимо, НДХ била је фашистичка марионетска држава успостављена 1941. године уз подршку нацистичке Њемачке и фашистичке Италије, након окупације и распада Краљевине Југославије.
На њено је чело дошао усташки покрет, тоталитарна и екстремно националистичка организација на челу с Антом Павелићем. Режим НДХ проводио је расне законе по узору на нацистичке, а политика системске дискриминације, прогона и физичке ликвидације Срба, Јевреја, Рома и политичких противника била је централни елемент владавине усташког режима.
Усташки режим није био само фашистички, већ је у служби Мусолинијеве Италије пристао и на то да Хрватска добије страног краља. Анте Павелић је 1941. именовао италијанског принца Аимонеа ди Савоја-Аосте, који никада није ни крочио у Хрватску, краљем НДХ под именом Томислав ИИ., чиме је додатно потврдио поданички однос према фашистичком Риму.
Најозлоглашеније мјесто масовних злочина у НДХ био је концентрациони логор Јасеновац, који су усташе основале 1941. године. Јасеновац је био логор смрти у којем су затвореници мучени, убијани и систематски истребљивани, а представља један од најстрашнијих симбола злочиначког карактера НДХ у Другом свјетском рату.
Ко је обалу продао Талијанима?
Подсјетимо, усташки режим на челу с Антом Павелићем већ је у априлу 1941. године склопио тзв. Римским уговорима са фашистичком Италијом низ споразума којима је Мусолинијевом режиму уступљен велик дио источне јадранске обале. Иако су Рапалским уговором 1920. Италији били признати одређене територије у Истри и Далмацији, Павелић је фашистичкој Италији добровољно дао знатно више - укључујући дијелове Далмације који никад нису били обухваћени тим међународним споразумима, попут Сплита, Шибеника и већине јадранских острва.
Тиме је Италија де факто анектирала велик дио далматинске обале, а Павелићев режим се тиме покушао одужити Мусолинију за политичку и војну подршку при успостави Независне Државе Хрватске. Историчари истичу да је ријеч о једном од најеклатантнијих примјера издаје националних интереса у новијој хрватској историји, наводи Индекс.