Замислите свијет у којем мале пчеле постају супертајни шпијуни војске. Научници из Пекинга управо су направили прве киборг пчеле којима се може управљати као дроновима.
Уз помоћ мини ранца тежине само 74 милиграма, ове пчеле сада могу да слушају команде које им се шаљу директно у мозак.
Овај генијални контролер пробија мозак пчеле са три танке игле и шаље електронске пулсеве који пчелу усмјеравају да лети напријед, назад, лијево или десно. Запањујуће, пчеле су слиједиле ове команде чак девет од десет пута, што отвара врата за потпуно нову еру војне технологије.
Револуција у извиђању и спасавању
Истраживачи се надају да ће ове киборг пчеле ускоро моћи да продру у тешко доступне области које су неприступачне људима или великим машинама. Замислите пчеле које прикупљају податке у ризичним зонама, траже преживјеле након земљотреса или поплава, или шпијунирају непријатељске базе.
Како наводи истраживачки рад, ови инсекти комбинују своју природну способност камуфлаже и мобилности са напредном технологијом, чинећи их савршеним агентима за тајне мисије. Пчеле, као биолошки домаћини, пружају невјероватну прилагодљивост у сложеним условима.
Пчелињи војници и историја инсеката-шпијуна
Идеја о коришћењу инсеката у војне сврхе није нова, али је све више популарна. Раније су научници експериментисали са бубашвабама које су претворене у извиђаче, а ове године јапански тим је чак успио да контролише птице како би њихов цвркут направио музичку нумеру из филма "Топ Ган".
Овај тренд показује како природни свет може постати дио високотехнолошких војних операција. Пчеле се истичу јер могу летјети дуже и прилагођавају се разним условима, што их чини идеалним за задатке попут урбаних борби, борбе против тероризма и сузбијања кријумчарења наркотика.
Технички изазови: Енергија и повезивање
Иако су ови киборг инсекти невјероватни, још увијек постоје озбиљни изазови. Највећи проблем је снабдјевање енергијом, батерије које су довољне за дуг рад тешке су око 600 милиграма, што је превише за тако малу пчелу. Зато пчеле и даље морају бити повезане кабловима за контролер.
Истраживачи раде на унапређењу система како би прецизност и поновљивост команди биле боље, а технологија омогућила независно функционисање пчела без каблова. То би био огроман корак напријед и отворило би врата за масовну употребу ове технологије у различитим војним и цивилним мисијама.
Будућност киборг пчела: Извиђање и детекција
Научници из Пекинга желе да прошире могућности својих пчела и учине их корисним за широк спектар мисија извиђања и детекције. Замислите мали тим киборг пчела које шире мрежу информација у реалном времену, прикупљајући податке које обични дронови не могу.
Иако су ови експерименти још увек у раној фази, потенцијал је огроман. Киборг пчеле би могле постати неизоставан дио војне опреме будућности, помажући у очувању живота и остваривању мисија које су данас незамисливе, преноси Курир.