Украјина је јуче усвојила закон којим се значајно ограничава аутономија двије кључне агенција за борбу против корупције – Националног уреда за борбу против корупције (НАБУ) и Специјализованог тужилаштва за борбу против корупције (САПО).
Овим законом, главни тужилац – којег именује предсједник – добија већу контролу над радом ових институција.
Европска унија је ову одлуку оцијенила као "озбиљан корак уназад" и изразила "дубоку забринутост".
Сузбијање дубоко укоријењене корупције кључни је "услов" за придруживање Украјине Европској унији, као и за обезбјеђење милијарди евра западне помоћи.
Независни истражитељи су посљедњих мјесеци покренули бројне случајеве против високих функционера.
Жестоке реакције
Усвајање закона изазвало је жестоке реакције – како међу челницима НАБУ-а и САПО-а, тако и међу грађанима, који су организовали најмасовније протесте од почетка руске Специјалне војне операције 2022. године.
Тако су се хиљаде демонстраната окупиле синоћ у Кијеву, Лавову, Днипру и Одеси, тражећи да предсједник Зеленски стави вето на нови закон. Ипак, док су протести били у пуном јеку, Зеленски је потписао закон.
Окупљени у центру Кијева, демонстранти су носили транспаренте и узвикивали: "Вето на закон!" и "Украјина није Русија!"
- Ако не стави вето, то је пљување у лице свакој мајци, жени и дјетету које је изгубило вољену особу на фронту. То је гажење сјећања на све оне који су погинули за нашу слободу, достојанство и независност - изјавила је Марина, 40-годишња правница из Кијева.
Протести су, између осталог, били усмјерени и против шефа кабинета предсједника, Андреја Јермака.
Додатни потрес изазвало је и недавно хапшење два функционера НАБУ-а због сумње на сарадњу с Русијом. То је потакнуло додатне сумње и забринутости у вези с циљем и тајмингом законских измјена.
Зеленски је у обраћању јавности рекао: "Не постоји рационално објашњење зашто казнени поступци вриједни милијарде 'висе' годинама - поручио је и додао да ће главни тужилац обезбиједити "неизбјежне казне" за оне који крше закон.
Семен Кривонос, директор НАБУ-а, позвао је Зеленског да не потписује закон, називајући га покушајем "уништења антикорупцијске инфраструктуре Украјине".
Упозорење из Брисела
Европска комесарка за проширење, Марта Кос, упозорила је: "Озбиљно сам забринута. Укидање кључних заштитних механизама који осигуравају независност НАБУ-а је озбиљан корак уназад. Владавина права је у самом средишту приступних преговора с ЕУ."
Агенције НАБУ и САПО основане су након револуције на Мајдану 2014. године, као симбол окретања Кијева ка западним демократским стандардима. Њихов рад интензивиран је током рата, подизањем оптужница против министара, посланика и бивших високих дужносника.
Недавни напад власти и на једног од водећих антикорупцијских активиста, оптуженог за превару и избјегавање војне обавезе, додатно је забринуо борце за правду, који у свему виде покушај политичке освете за разоткривање корупције у властитим редовима.