Предсједник Француске Емануел Макрон и његова супруга Брижит поднијели су тужбу за клевету против политичке коментаторке, подкастерке и активисткиње Кендис Овенс, због ширења тврдњи да је Брижит Макрон рођена као мушкарац по имену Жан-Мишел Трогње. Ова теорија завјере потиче из Француске и први пут је постала вирална 2021. године.
Шта се наводи у тужби Макронових
У тужби, која је поднијета у Сједињеним Америчким Државама, наводи се да је тврдња да је Брижит Макрон рођена као мушкарац - ''доказиво лажна и штетна''. Тужба означава ову кампању као ''глобално понижење'' и ''упорно малтретирање'' на интернету.
Такође се наводи да Жан-Мишел Трогње јесте стварна особа, али да није Брижит Макрон, већ њен старији брат, који живи у сјеверно-француском граду Амијену, гдје је породица позната по породичном послу у производњи чоколаде. Он се јавно појављивао са Брижит током обје предсједничке инаугурације Емануела Макрона - 2017. и 2022. године.
Ко је Кендис Овенс и шта тврди
Кандис Овенс је америчка конзервативна коментаторка, позната по оштрим ставовима и великој публици на друштвеним мрежама и подкастима. Током 2025. године, објавила је осмодијелну серију подкаст епизода у којима понавља тврдњу да Брижит Макрон није жена, већ мушкарац који је промијенио пол. Овенс и даље стоји иза својих тврдњи.
Поријекло теорије: Почетак у Француској 2021. године
Лажна тврдња о Брижит Макрон први пут је добила пажњу јавности у децембру 2021. године, када је жена по имену Амандин Руа, која се представља као ''духовна медијумка'', објавила четворочасовни интервју на Јутјубу са Наташом Реј, тада 51-годишњакињом која је тврдила да је спровела сопствену вишегодишњу истрагу.
Реј је навела да је на основу облика тијела и упоређивања фотографија закључила да је Брижит заправо мушкарац. Видео је брзо постао виралан, са више од 500.000 прегледа у неколико сати, а хаштаг #ЈеанМицхелТрогнеуx се проширио друштвеним мрежама, претежно кроз профиле са крајње деснице и противнике вакцинације.
Реакције и први судски процес у Француској
У јануару 2022. године, Брижит Макрон и њен брат поднијели су тужбу за клевету против Руе и Реј пред француским судом. У септембру 2024, суд у Паризу донио је пресуду у корист Макронових, наложивши исплату одштете: 8.000 евра Брижит Макрон и 5.000 евра Жан-Мишелу Трогњеу.
Међутим, у јулском поступку 2025. године, апелациони суд ослободио је Руу и Реј, уз образложење да се конкретни случај не уклапа у законску дефиницију клевете. Важно је напоменути да овом пресудом није потврђена тачност изнесених тврдњи, већ се пресуда односила на правну квалификацију дјела.
Даље правне радње у Француској
Макронови су се жалили Касационом суду, највишој правосудној инстанци у Француској. Поред тога, Брижит Макрон је покренула и посебан поступак због интернет узнемиравања, у ком ће 10 особа бити изведено пред суд у Паризу у октобру 2025.
Кендис послала Макрону питања на која није добила одговор
Прије него што је објавила своје истраживање, Овенс је упутила отворено писмо Емануелу Макрону са 21 питањем, позивајући га на ''искрен и уравнотежен интервју''. Питања су се односила на Брижитине године младости, будући да о том периоду њеног живота готово ништа није познато, а постоје веома ријетке фотографије. Овенс је напоменула да је Емануел Макрон имао само 15 година када је започео везу са 39-годишњом Брижит, која је тада била у браку, али ни о том периоду живота нема никаквих слика.
Такође, Овенс је изјавила да је у новембру разговарала са француском новинарком Наташом Реј, која је тврдила да је Брижит Макрон рођена као мушкарац. Прије тога, паришки суд је казнио двије жене, укључујући Реј, које су тврдиле да је Брижит Макрон рођена као мушкарац, са новчаним казнама у износу од 13.500 евра због клевете.
Зашто се ова прича поново појављује
Тврдње о полном идентитету Брижит Макрон повремено се враћају у јавност, нарочито када се супружници нађу у центру медијске пажње. На примјер, у мају 2025. године, један снимак са званичне посјете југоисточној Азији приказао је Брижит како ставља руке на лице супруга и гура га уназад док излазе из авиона. Иако је Макрон објаснио да је у питању била шаљива интеракција, снимак је поново подстакао коментаре и ширење старе теорије.
Реакције Брижит Макрон
Брижит Макрон је посљедњи пут јавно говорила о овом случају 2022. године. Тада је за РТЛ радио изјавила да је тврдња ''да сам ја мој брат'' немогућа и увредљива за њену породицу. За ТФ1 телевизију рекла је да жели да буде примјер другима у борби против интернет насиља:
''Борба против злостављања на интернету је моја лична борба.''
Тужба Макронових против Кендис Овенс представља наставак вишегодишње борбе против једне од најраспрострањенијих теорија завјере у дигиталној ери. Истовремено, отвара питање: да ли је правним путем могуће зауставити ширење дезинформација на глобалном нивоу? Судски процеси у Француској и САД-у би могли поставити важне преседане за будуће случајеве борбе против лажних вијести и сајбер узнемиравања, преноси Она.рс.