Борба против окрутне традиције

У овим државама масовно обрезују дјевојчице

  • 28.07.2025. 10:28

Иако су Уједињене нације усвојиле резолуцију о забрани сакаћења женских гениталија 2012. године, оно се и даље практикује у око 30 земаља.

Обрезивање женског полног органа, које може бити дјелимично или потпуно, проводи се у 30-ак углавном блискоисточних и афричких земаља, као и у неким азијским и латиноамеричким државама.

У Европској унији је то строго забрањено, али се процјењује да постоји око 600.000 жена унутар савеза које су обрезане. Свеукупно у свијету је око 230 милиона жена и дјевојчица са осакаћеним гениталијама.

Земља с највишом стопом обрезаних жена је Сомалија, за коју се претпоставља да има 99 посто обрезаних жена старости између 15 и 49 година. Сакаћење женских гениталија је још значајно заступљено у Гвинеји (97 посто), Џибути (93 посто), затим Судан, Египат и Мали који броје више од 80 посто обрезаних жена, а мање од 90 посто.

Намјерно тровао колегу са посла: Полиција открила узнемирујући разлог

Намјерно тровао колегу са посла: Полиција открила узнемирујући разлог

Обрезивање жена је заступљено и у Буркини Фасо, Мауританији, Гамбији, Еритреји, Етиопији, Либерији, Сијери Леоне, а нешто мање у Индонезији, Ираку и Јемену.

Женско обрезивање најчешће се проводи над дјевојкама до 15. године живота, из разних културолошких и друштвених разлога, попут притиска околине, религијских увјерења или идеала љепоте и чистоће.

Пракса потиче из времена прије хришћанства и ислама и показује дубоко укоријењене неједнакости између мушкараца и жена, при чему је увријежено да жене не треба да доживљавају задовољство приликом сексуалног односа.

Сијера Леоне се бори против сакаћења гениталија

Једна од земаља у којима је ова тема тренутно актуелна у друштву је Сијера Леоне с обзиром на то да је Суд правде Економске заједнице држава Западне Африке наредио овој земљи да криминализује сакаћење женских гениталија.

Пресуду је покренуо случај Кадијату Балаима Аллиеу, жене која се након 10 година вратила у државу и покренула поступке.

Она је имала 28 година у септембру 2016. године када је пјешке отишла код комшинице у свом селу да ријеши свађу коју су имале, немајући појма шта ће јој се потом догодити. Убрзо након што је стигла, присилно су је увели у собу и закључали врата, везали су јој руке, претукли је, ставили повез на очи и зачепили уста. Затим је једна жена сјела на њене груди док су јој други раздвајали ноге како би је обрезали.

Најављене контроле у области естетске хирургије и уљепшавања

Најављене контроле у области естетске хирургије и уљепшавања

Када су завршили са сакаћењем, одвукли су је у другу собу и оставили три дана у локви крви, док је полиција није пронашла и одвезла у болницу. Аллиеу се сјећа да јој је доктор рекао да ''никада није видио овакав ниво злобе''.

Побјегла је, али се десет година касније вратила у државу и добила важну пресуду, којом се Сијери Леоне налаже криминализација обрезивања жена.

У Сијера Леонеу, национално истраживање из 2019. године показало је да је 83 посто жена подвргнуто сакаћењу женских гениталија, а 71 посто њих је подвргнуто тој пракси прије 15. године.

Не постоји закон који експлицитно криминализује овај поступак, дио традиционалног ритуала иницијације који означава улазак дјевојчице у женско доба, а који проводе старији чланови друштава Бондо. Сваке године жене и дјеца имају здравствених компликација, а неки и умиру, као посљедица таквих ритуала, преноси Кликс.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: