Марк Закерберг требало би ове недјеље да се појави као кључни свједок на неуобичајеном суђењу вриједном осам милијарди долара, на којем се генерални директор компаније Мета оптужује да је водио "Фејсбук" као нелегално предузеће које је омогућило неовлашћено прикупљање података корисника.
Акционари компаније Мета туже Закерберга и друге садашње и бивше лидере компаније због наводног кршења споразума са америчком Федералном трговинском комисијом (ФТЦ) из 2012. године, којим се "Фејсбук" обавезао да ће штитити приватност корисника, преноси "Ројтерс".
Радили кампању за Трампа
Случај сеже у 2018. годину, када је откривено да је британска фирма "Кембриџ Аналитика", политичка консултантска компанија која је радила за побједничку предсједничку кампању Доналда Трампа 2016. године, приступила личним подацима милиона корисника "Фејсбука".
Акционари траже да Закерберг и остали оптужени врате компанији више од осам милијарди долара, колико је Мета платила у казнама и трошковима због скандала, укључујући рекордну казну од пет милијарди долара коју је ФТЦ изрекао 2019. године због кршења претходног споразума из 2012. године.
Међу оптуженима су и бивша оперативна директорка Шерил Сендберг, инвеститор Марк Андресен, бивши чланови Управног одбора Питер Тил, суоснивач Палантира, и Рид Хејстингс, суоснивач "Нетфликса".
Закерберг и остали оптужени нису жељели да коментаришу, али су у поднесцима суду одбацили наводе као „екстремне оптужбе”. Сама компанија Мета није оптужена у овом случају.
Кад креће суђење?
Суђење без пороте почиње у сриједу у граду Вилмингтону у савезној држави Делавер, и трајаће осам дана. Фокус ће бити на догађајима старим готово деценију, како би се утврдило да ли су лидери "Фејсбука" испунили обавезе према споразуму из 2012.
Иако суђење покрива прошле догађаје, оно долази у тренутку када се Мета и даље суочава са критикама у вези са приватношћу корисника, нарочито због коришћења података у тренирању вјештачке интелигенције. Компанија тврди да је од 2019. инвестирала милијарде долара у заштиту приватности.
Шта тврде тужиоци?
Тужиоци тврде да је "Фејсбук" и након договора из 2012. наставио обмањујуће праксе по Закерберговом налогу, док одбрана одговара да је компанија оформила посебне тимове за надзор приватности и ангажовала спољне надзорне агенције, као и да је "Фејсбук" заправо жртва преваре "Кембриџ Аналитике".
Поред питања приватности, акционари оптужују Закерберга и да је продао акције вриједне најмање милијарду долара, када је знао да ће скандал избити и оборити цијену акција.
Одбрана тврди да је користио унапријед припремљени план трговања акцијама, који га штити од оптужби за трговину на основу повјерљивих информација, и да су средства била намијењена његовим филантропским циљевима, пише Блиц.