Због ескалације насиља повезаног с трговином дрогом, све више француских градова прибјегава драстичним мјерама. Како би заштитиле малољетнике и покушале обуздати напетости, власти уводе ноћни полицијски сат, но чини се да та мјера не даје увијек жељене резултате, пише Би-би-си.
Посљедњи у низу градова који је увео строге мјере је Нимес на југу земље. Власти су ондје увеле полицијски сат за млађе од 16 година, који траје од 21:00 до 06:00 сати, с циљем да их се заштити од насиља. У град ће бити послане и додатне полицијске снаге.
Одлука је услиједила након што је у протеклих мјесец дана забиљежено неколико пуцњава, од којих се једна догодила усред бијела дана, а у којима је једна особа смртно страдала, док је неколико рањено. Прошле седмице на периферији града пронађено је и дјеломично спаљено тијело 19-годишњака.
Градоначелник Џин Паул Фоурниер изјавио је како је ситуација постала "неодржива" те да су трговци дрогом створили "климу страха и терора". Његов замјеник Ричард Счиевен додао је да ће полицијски сат заштитити малољетнике који нису изравно укључени у трговину дрогом, али и оне од 12 или 13 година које дилери искориштавају.
Мјере без резултата
Сличне мјере већ су на снази и у другим градовима, но насиље не јењава. У Бéзиерсу, удаљеном 120 километара, полицијски сат за млађе од 13 година на снази је од прошле године, а недавно је проширен и на млађе од 15 у одређеним четвртима. Унаточ томе, град се и даље суочава с насиљем.
Протеклог викенда маскирани младићи намамили су полицију у засједу и напали их пиротехником. Сличан инцидент догодио се и у Лимогесу, гдје је такођер на снази полицијски сат за млађе од 13 година. Након викенда у којем је у насиљу судјеловало стотињак особа, градоначелник Емиле Рогер Ломбертие признао је да резултати мјера "нису добри".
"Имали смо нереде које су изазвали млади, нитко их није успио ухитити, а полицијски сат био је бескористан", рекао је, нагласивши потребу за већим бројем полицајаца.
Проблем се шири
Ови догађаји потврђују забрињавајући тренд ширења насиља повезаног с дрогом изван Марсеиллеа, који је дуго био епицентар ратова банди. Прије двије године јавност у Нимесу згрозило је убиство десетогодишњег дјечака који је страдао од залуталог метка.
Према подацима Министарства унутарњих послова, 2024. године је у насиљу повезаном с дрогом у Француској погинуло 110 особа, а више од 300 их је рањено. Министар унутарњих послова Герард Дарманин и министар правосуђа Бруно Ретаиллеау прогурали су закон који укључује отварање двају затвора максималне сигурности за нарко-босове, оснивање посебног одјела тужитељства и додатне овласти за истражитеље.
Дарманин је потврдио да је "првих 17 трговаца дрогом, међу којима су најопаснији у земљи", већ пребачено у затвор високе сигурности. Сматра се да је вал палежи и оружаних напада на француске затворе овог прољећа био освета нарко-банди због владиних оштрих мјера.