Све је почело као обична прољећна шетња у мају 2020. године у близини Штокера, Аустрија. Јасмина П., данас 32-годишња мајка двоје дјеце, тада је задобила ујед крпеља који је заувијек промијенио њен живот. Није било црвенила, није било симптома – све до девет мјесеци касније, када су почели први знаци парализе.
Мултисистемска инфекција разорила тијело
Љекари су јој дијагностиковали мултисистемску инфекцију. Осим лајмске болести (борелиозе), тестови су показали присуство бабесије и бартонеле – ријетких, али опасних микроорганизама које преносе крпељи.
Симптоми су постајали све гори: укоченост мишића, трњење, несаница, губитак координације, болови у зглобовима, ментална конфузија, проблеми са видом и говором, па чак и дјелимична парализа.
Данас је Јасмина 100% непокретна и потпуно зависна од туђе његе. Не може да помјери ноге, лежи цијели дан, а једино још користи десну руку – и то само за храњење.
"Болови су непрестани. Зглобови су ми нестабилни, развила сам деформитете стопала. Тијело ми се распада", свједочи она.
Породица на ивици снаге
Њен супруг води бригу о њој док истовремено ради пуно радно вријеме. Терапије, антибиотици, физиотерапија и инфузије – све су то трошкови које породица више не може да покрије сама. Једна инфузија кошта 1.300 евра, а мјесечно им је за терапије потребно преко 2.000 евра.
Јасмина више не прима социјалну помоћ, није у инвалидској пензији, а њено право на рехабилитацију било је одбијено док није тужила државу. Додијељено јој је само првостепено право на његу, што износи свега 200 евра мјесечно.
Мајка не одустаје због дјеце
Њена највећа снага су дјеца – кћерка има 8, а син 11 година.
"Не могу да се предам. Морам да издржим због њих. Борим се за њих."