Kome smeta bogatstvo Srpske?

Rudna bogatstva Srpske trn u oku: Rudarstvo u Varešu pohvalno, a u Loparama štetno

  • Izvor: RTRS
  • 07.03.2024. 10:51

Na osnovu dosadašnjih istraživanja, procijenjena vrijednost rudnih bogatstava Republike Srpske iznosi 15 milijardi evra.

Dobar dio toga nalazi se u Majevici, gdje su otkrivene rude magnezijuma, bora, kalijuma i litijuma. To je velika razvojna šansa za Srpsku, ali mnogi na to ne gledaju blagonaklono.

Organizuju se protesti, tribine. Dovode se ljudi iz Srbije i Federacije.

Iako se ne tiče drugog entiteta, u Tuzli je za sutra zakazana tribina protiv otvaranja rudnika u Loparama.

Za to vrijeme u FBiH, u Varešu slave i aplaudiraju Britanskom investitoru zbog otvaranja rudnika.

Zbog čega i kome su rudna bogatsva Srpske trn u oku?

U Republici Srpskoj ne može, u FBiH može. Na Majevici prijeti ekološka katastrofa, u Varešu će sve da procvjeta.


Tužilaštva u Srpskoj bez ijedne ”Skaj” optužnice

Tužilaštva u Srpskoj bez ijedne ”Skaj” optužnice

U Tisovcima svečano presječena crvena traka, u Loparama pozivi na proteste i tribine. Jedna od njih će sutra biti održana u Tuzli. Dakle, Federaciji.

Jedan od organizatora je predsjednik Skupštine opštine Lopare, PDP-ov Milenko Ristić, koji poziva stanovništvo i nudi besplatan prevoz do Tuzle. Učešće je uzeo i Aleksandar Jovanović Ćuta, opozicioni narodni poslanik iz Srbije.

Dakle, stvar politike, a ne ekologije. Premijer Srpske Radovan Višković je nedvosmislen – struka, a ne politika.

"Ako struka kaže da je takva vrsta rudarenja bezbjedna za zdravlje i životnu sredinu ljudi, onda će to biti prihvatljivo. Ukoliko struka kaže da tu ima bilo koji segment koji utiče na živote i zdravlje naših građana, Vlada nikada neće podržati takvu vrstu priče", kaže Višković.

A struka je tu jasna. Uz poštovanje svih standarda, opasnosti nema. Ne samo to, nego predstavlja šansu za poboljšanje kvaliteta životne sredine. Vozila sa unutrašnjim sagorijevanjem predstavljaju primarne zagađivače vazduha u BiH. Ukoliko želimo električna vozila na našim saobraćajnicama, litijumske baterije su nam neophodne.


Pogledajte hapšenje osumnjičenih za kladioničarske prevare

Pogledajte hapšenje osumnjičenih za kladioničarske prevare

"Tvrdim da nema nijedne opasnosti. Imamo šansu da kroz litijum proizvedemo čistu zelenu energiju koja neće imati nuspojave, neće imati ni kisele kiše i proizvodićemo. Vidjećete da je to budućnost razvoja energije, 70 odsto energije koja će nam faliti do 2030. godine proizvodiće se iz litijuma", kaže Stjepan Mitrović, inženjer rudarstva.

Dok bi eventualno rudarenje litijuma na Majevici izazvalo ekološku katastrofu, kako pokušavaju predstaviti samozvani ekolozi, rudarenje u Varešu dovešće do razvoja ove opštine i cijele BiH.

Federalni političari, britanski ambasador Džulijan Rajli okupili su se u maloj opštini da ozvaniče početak "nove ere rudarenja“.

"Biće 225 novih radnih mjesta za građane Zeničko-dobojskog kantona, 30 odsto zaposlenih su žene. Biće otvoreno 400 novih radnih mjesta kada projekat dođe na vrhunac. BDP će bilježiti rast od 2,5 odsto", naveo je Rajli.

Sa oduševljenjem je britanski ambasador pričao o početku ekspolatacije cinka, olova, bakra. S razlogom, jer iz njegove zemlje dolazi firma koja će vršiti eksploataciju. Tada ne postoji nikakva opasnost od ekološke katastrofe, za razliku od litijuma i Majevice. Ili ipak ima?

"Tamo je osnovna ruda, osnovni sastojak tog ležišta rudnika u Varešu je zapravo olovo. Kada poredimo olovo s litijumom, on je jako težak metal. Ja sam živio u jednom mjestu gdje se proizvodilo olovo i ono zna da napravi mnogo veći problem od litijuma", kaže Mitrović.


U prevarama učestvovala i trudnica, jednu osobu

U prevarama učestvovala i trudnica, jednu osobu "zavalili" za 40.000 KM

Takvih primjera kontradiktornosti, da ne kažemo licemjerstva, ima mnogo. U brojnim evropskim zemljama, za čije vrijednosti i standarde se zalažu Ćuta i ostale ekološke "ćute“, postoje rudnici litijuma iz kojih se vrši eksploatacija. Francuska, Portugal, Austrija, Njemačka, piše "RTRS".

"Što je to onda problem da to danas-sutra bude na prostoru Republike Srpske? Bitno je, a znate zašto? Da nam oduzmu imovinu i onda će oni otvoriti, pa će biti Njemački rudnik litijuma, a ne rudnik litijuma Republike Srpske", kaže Višković.

Petnaest je milijardi razloga, do sada pronađenih, zbog čega postoji namjera da se Republici Srpskoj otme imovina. I to je samo ekonomska vrijednost. Ona suštinska je nemjerljiva.

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi:
  • 16:30 Vijesti u 16:30

    Prvi pregled najvažnijih vijesti iz zemlje, regiona i svijeta svaki radni dan.

  • 17:00 Serija: Nasljednici (12+) (R)

    ''Danska serija 'Nasljednici', otvara priču o porodici poznate i ekscentrične umjetnice, Veronike, koja nakon smrti svoju djecu stavlja na veliki ispit života. Gro, Frederik i Еmil očekuju pravednu podjelu imanja, no sve što je majka imala, ostavlja vanbračoj ćerci Signe.

  • 17:50 Putuj, probaj, zavoli sa Lazarom (R)

    ''Putuj, probaj, zavoli sa Lazarom (R)

  • 18:20 Serija: Ljubavni zalogaji (12+) (R)

    Domaći sitkom ’Ljubavni zalogaji’ u režiji Milorada Milinovića uzbudljiva je avantura dva prijatelja Džonija i Šukija koji na Dorćolu otvaraju restoran ’na crno’, a koji nosi isti naziv kao i ovaj simpatični sitkom.

  • 18:55 Marketing

    Blok ekonomsko-propagandnog programa.

  • 19:00 ATV Vijesti

    Centalna informativna emisija ATV-a u kojoj donosimo pregled najvažnijih informacija i događaja iz zemlje, regiona i svijeta tačno u 19 časova.