SPC

Sutra slavimo ljetnjeg Svetog Nikolu: Tri stvari nikako nemojte raditi

  • Izvor: Telegraf
  • 21.05.2025. 16:48

Srpska pravoslavna crkva (SPC) sutra obeležava ljetnjeg Svetog Nikolu, praznik koji je posvećen prenosu moštiju Svetog oca Nikolaja - Mirlikijskog čudotvorca.

Prema narodnim vjerovanjima na ovaj dan nikako ne valja da se pere veš, čisti kuća ili radi bilo kakav kućni posao. U nekim krajevima održao se i običaj darivanja djece na ovaj praznik, jer je Sveti Nikola i njihov zaštitnik. Ovaj praznik se naziva i ljetnji Sveti Nikola iako kalendarski ne pripada ljetu, ali najčešće bude lijepo vrijeme na taj dan.

Sveti Nikola je rođen u gradu Patari, u oblasti Likije, na području današnje Male Azije. Bio je jedinac. Njegovi roditelji su bili bogati i znameniti. Njegovi roditelji, Teofan i Nona bili su visokorodni i činili su mnoge milostinje prema siromašnima.

Kada je najbolje vrijeme za ručak

Kada je najbolje vrijeme za ručak

Ime je dobio po svom stricu Nikolaju, episkopu grada Patare. Zamonašio se u manastiru "Novi Sion" i još za života narod ga je prozvao Svetiteljem. Bio je izabran za arhiepiskopa grada Mira u Likiji, gdje je i sahranjen. Posijle smrti roditelja, Nikola je imanje razdijelio siromašnima ne zadržavajući ništa za sebe. Potom, Sveti Nikola biva izabran za arhiepiskopa u gradu Miru, u Likiji. Poučavao je narod vjeri, obilazio bolesne, otkupljivao je zarobljenike, obilazio gradove i sela.

Sveti Nikola je umro 19. decembra 345. godine (prema Julijanskom kalendaru 6. decembra), pa se taj dan obilježava kao pomen svetitelju i najčešća je srpska slava. Srpske porodice, koje tog svetitelja smatraju svojim zaštitnikom, na ovaj dan proslavljaju svoju krsnu slavu i slave Svetog Nikolu koji važi za zaštitnika putnika, moreplovaca, ribara i splavara.

Pravoslavni vjernici Svetog Nikolu smatraju borcem za Hristovu vjeru, pobjednikom zla za cijeo svijet, a njegovo ime znači narodni pobjednik. Hrišćani vjeruju da svojim čudesnim moćima Sveti Nikola pomaže svakom ko mu se obrati za pomoć u bolesti, nemoći i duševnoj patnji. Narodno vjerovanje je i da uz pomoć njegove molitve slepima se vraća vid, hromi prohodaju, a gluvima se vraća čulo sluha.

Prema predanju, smatra se da je sveti Nikola povratio vid Stefanu Dečanskom, pa je ovaj srpski kralj hram u kome su pohranjene mošti Svetog Nikole okitio srebrom i slao bogate priloge za njegovo opremanje, piše Telegraf.

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: