Afrička svinjska kuga

Zbog širenja opasnog virusa u Hrvatskoj donesena nova odluka: Ljudi zbunjeni i ljuti

  • Izvor: Telegraf
  • 28.07.2025. 11:02

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva donijelo je odluku o uvođenju zona ograničenja u gradovima, opštinama i naseljima na području Osječko-baranjske, Vukovarsko-sremske i Brodsko-posavske županije zbog pojave virusa afričke svinjske kuge (ASK) u opštini Jagodnjak. Istovremeno, u lovištu Podunavlje - Podravlje otkrivena je prisutnost virusa kod četiri uginule divlje svinje.

Mještani Jagodnjaka izražavaju zabrinutost za budućnost proizvodnje kulena, prenosi Dnevnik HRT-a. Na području te opštine predviđeno je da bude eutanazirano više od 1.500 svinja zbog pojave virusa. Uzgajivači su ogorčeni jer će biti uništene i one životinje koje nisu testirane na ASK.

Nakon što su dobili obavještenje da veterinarski inspektori danas počinju sa eutanazijom, mještani Jagodnjaka i okolnih naselja sastali su se da razmotre trenutnu situaciju i zatraže dodatne informacije od nadležnih. Na sastanku su prisutni bili svi kojima se mere direktno odnose, a koje uključuju odvoz svinja.

Oglasio se RHMZ: Cijela BiH pod upozorenjem, moguće i bujice

Oglasio se RHMZ: Cijela BiH pod upozorenjem, moguće i bujice

Еutanazija na području Jagodnjaka trebalo bi da traje do sredine nedjelje, kada će se proceniti šteta koju je virus nanio lokalnim gospodarstvima. Prema lokalnom portalu Baranja info, uklanjanje svinja započelo je ujutru u sedam časova i vrši se u dvorištima uzgajivača.

Najviše nezadovoljstva izazvala je činjenica da su vlasnici ostali bez osnovnih informacija o sprovođenju mjera, a naredba je objavljena tek u petak popodne, nekoliko sati prije njenog početka, neposredno pred vikend. Mnogi mali svinjogojci to smatraju neprimjerenim.

Kako je 'pukla' sezona u Crnoj Gori: 'Septičke izlijevamo po pojedinim plažama'

Kako je 'pukla' sezona u Crnoj Gori: 'Septičke izlijevamo po pojedinim plažama'

Još veće nezadovoljstvo izaziva činjenica da su iz mjera izuzete velike farme sa preko 1.000 svinja, dok su mali proizvođači, čak i oni sa najvišom kategorijom 3, obuhvaćeni bez izuzetka.

Iako mali proizvođači ispunjavaju sve uslove – potpunu registraciju, označavanje životinja, sprovođenje biosigurnosnih mjera, urednu dokumentaciju i plan biosigurnosti – nije im omogućeno ni testiranje, ni odlaganje mjera, niti izuzeće.

Na sastanku su proizvođači izrazili sumnju u način donošenja odluka o zdravstvenom stanju životinja. Naglasili su da se odluke o eutanaziji donose bez provjere na terenu, bez laboratorijskih nalaza i bez komunikacije sa vlasnicima.

Dodatnu zbunjenost i ljutnju izaziva činjenica da je zaraza definisana samo na teritoriji jedne opštine, bez šire kontrole susjednih područja.

Prema zakonskoj regulativi, sve svinje moraju biti transportovane u klaonice, a proizvođači su dužni to omogućiti. Svinjogojci ističu da će naredba biti sprovedena uprkos njihovim prigovorima i molbama.

Nakon uklanjanja svinja, zabranjuje se njihovo ponovo držanje u trajanju od 12 mjeseci, što za mnoge male proizvođače znači prestanak poslovanja i gubitak osnovnih prihoda i egzistencije.

Prekvalifikovani za poziciju, a plate im manje

Prekvalifikovani za poziciju, a plate im manje

Opština Jagodnjak je pokušavala da izdejstvuje odlaganje ili ublažavanje mjera, tražeći dodatnih 14 dana za posmatranje svinja i predlagala da sama finansira laboratorijske analize, ali su svi zahtjevi odbijeni.

Takođe je tražen dolazak ministra Damira Vlajčića i županice Nataše Tramišak, ali odgovor nije stigao. Županija je usmeno obećala sastanak, ali kada bi on bio održan, za mnoge proizvođače već bi bilo kasno.

Načelnica Jagodnjaka Daniela Mlinarević navela je da je kontaktirana i poslanička stranka SDSS i da je preko njih organizovan sastanak sa predsjednikom Vlade Andrejem Plenkovićem, ali da sastanak nije donio konkretne promjene u pristupu nadležnih.

Pratite nas i putem Vibera