Министарство пољопривреде, шумарства и рибарства донијело је одлуку о увођењу зона ограничења у градовима, општинама и насељима на подручју Осјечко-барањске, Вуковарско-сремске и Бродско-посавске жупаније због појаве вируса афричке свињске куге (АСК) у општини Јагодњак. Истовремено, у ловишту Подунавље - Подравље откривена је присутност вируса код четири угинуле дивље свиње.
Мјештани Јагодњака изражавају забринутост за будућност производње кулена, преноси Дневник ХРТ-а. На подручју те општине предвиђено је да буде еутаназирано више од 1.500 свиња због појаве вируса. Узгајивачи су огорчени јер ће бити уништене и оне животиње које нису тестиране на АСК.
Након што су добили обавјештење да ветеринарски инспектори данас почињу са еутаназијом, мјештани Јагодњака и околних насеља састали су се да размотре тренутну ситуацију и затраже додатне информације од надлежних. На састанку су присутни били сви којима се мере директно односе, а које укључују одвоз свиња.
Еутаназија на подручју Јагодњака требало би да траје до средине недјеље, када ће се проценити штета коју је вирус нанио локалним господарствима. Према локалном порталу Барања инфо, уклањање свиња започело је ујутру у седам часова и врши се у двориштима узгајивача.
Највише незадовољства изазвала је чињеница да су власници остали без основних информација о спровођењу мјера, а наредба је објављена тек у петак поподне, неколико сати прије њеног почетка, непосредно пред викенд. Многи мали свињогојци то сматрају непримјереним.
Још веће незадовољство изазива чињеница да су из мјера изузете велике фарме са преко 1.000 свиња, док су мали произвођачи, чак и они са највишом категоријом 3, обухваћени без изузетка.
Иако мали произвођачи испуњавају све услове – потпуну регистрацију, означавање животиња, спровођење биосигурносних мјера, уредну документацију и план биосигурности – није им омогућено ни тестирање, ни одлагање мјера, нити изузеће.
На састанку су произвођачи изразили сумњу у начин доношења одлука о здравственом стању животиња. Нагласили су да се одлуке о еутаназији доносе без провјере на терену, без лабораторијских налаза и без комуникације са власницима.
Додатну збуњеност и љутњу изазива чињеница да је зараза дефинисана само на територији једне општине, без шире контроле сусједних подручја.
Према законској регулативи, све свиње морају бити транспортоване у клаонице, а произвођачи су дужни то омогућити. Свињогојци истичу да ће наредба бити спроведена упркос њиховим приговорима и молбама.
Након уклањања свиња, забрањује се њихово поново држање у трајању од 12 мјесеци, што за многе мале произвођаче значи престанак пословања и губитак основних прихода и егзистенције.
Општина Јагодњак је покушавала да издејствује одлагање или ублажавање мјера, тражећи додатних 14 дана за посматрање свиња и предлагала да сама финансира лабораторијске анализе, али су сви захтјеви одбијени.
Такође је тражен долазак министра Дамира Влајчића и жупанице Наташе Трамишак, али одговор није стигао. Жупанија је усмено обећала састанак, али када би он био одржан, за многе произвођаче већ би било касно.
Начелница Јагодњака Даниела Млинаревић навела је да је контактирана и посланичка странка СДСС и да је преко њих организован састанак са предсједником Владе Андрејем Пленковићем, али да састанак није донио конкретне промјене у приступу надлежних.