Poslije relativno toplog vremena tokom prvomajskih praznika, ovu nedjelju su širom Srbije obilježile oluje, intenzivne kiše i grad kakav ne pamtimo!
Ovih dana svjedoci smo nezabilježenih scena nevremena. Čovjek se juče u Topoli zaglavio u ledu! A ono što se desilo u Smederevskoj Palanci dugo će se prepričavati - toliko je leda napadalo da su putevi i dvorišta bukvalno izgledala kao usred zime. Meteorolog Đorđe Đurić kaže da je intenzitet kiše u Palanci bio kao u tajfunu!
U Velikoj Plani djelovalo je kao da je zavejao snijeg zbog velike količine grada koja se zadržala po putevima. Na auto-putu Miloš Veliki od snažnog pljuska nije se vidio prst pred okom, a rijeke su tekle ulicama. Jaka kiša tokom večeri pogodila je i Beograd, a u pojedinim dijelovima zemlje uslikano je nikad crnje nebo tokom dana.
Grad veličine teniske loptice
Еkstremne vremenske prilike imamo do početka nedjelje. Intenzivne kiše pogodile su, između ostalog, Valjevo, Novi Sad, Smederevsku Palanku, okolinu Bora, Golubac, izazvavši i lokalne poplave i klizišta, dok je grad padao širom centralne i istočne Srbije.
Po ličnim izvještajima koje je prikupio European Severe Weather Database, najveći grad padao je u Zaječaru, sa navedenim prečnikom od oko 6 cm – što bi značilo da je veličina grada bila gotovo jednaka teniskoj loptici.
U pitanju je fenomen koji može drastično oštetiti poljoprivrednu proizvodnju, a posebno na voćnjacima.
Na društvenim mrežama dijele se snimci grada iz različitih dijelova zemlje, uključujući Smederevsku Palanku.
Drugim riječima, ovo je opasna nedjelja za našu poljoprivredu i infrastrukturu. Ali iako je mjesec maj tipično jedan od najkišovitijih u Srbiji, klimatske promjene već su uticale na prirodu padavina u Srbiji.
Еkstremne padavine postale duplo češće, a biće još gore
Naime, kako kažu savremena naučna saznanja, a kako prenosi porta "Klima 101", iako se ukupna količina padavina u Srbiji nije drastično promijenila posljednjih decenija, padavine jesu postale manje "ravnomjerne": sve su češći i periodi suša i periodi ekstremnih padavina.
U odnosu na sredinu 20. vijeka, udeo ekstremnih padavina u ukupnim godišnjim padavinama porastao je više nego dvostruko, sa 2,4% na 5,6%. Ovo je promjena koja je već primijećena, ali koja nije "završena" – usljed klimatskih promjena, ekstremne padavine biće još učestalije u budućnosti.
Klimatske promene ne utiču samo na raspored padavina, već na čitav niz olujnih parametara – uključujući i na pojavu grada, pa čak i na njegovu veličinu.
Imaćemo za 80% više velikog grada do kraja 21. vijeka
Frekvencija pojave grada sa prečnikom većim od 5 centimetara porašće za 40 do 80% do kraja 21. vijeka u Srbiji.
Taj fenomen je uveliko prepoznat, ne samo u nauci, već i u našem zakonodavstvu i strategijama. Naime, u zvaničnom državnom Programu prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove, frekvencija pojave grada sa prečnikom većim od 5 centimetara porašće za 40 do 80% do kraja 21. veka u Srbiji, u zavisnosti od stepena zagrevanja, odnosno zauzdavanja klimatskih promena.
U toplijoj Srbiji mogu se očekivati i češći i jači naleti grada.
Kako je ovaj fenomen objasnio Darko Savić, meteorolog sa Fizičkog fakulteta u Beogradu, toplije vrijeme uzrokuje jake uzlazne struje usljed zagrijavanja prizemnog sloja vazduha. A što su uzlazne struje jače, to su one i sposobnije da "zadrže" novonastala zrna grada u vazduhu, čime omogućuju da ona narastu do opasnih razmjera.
Što ekstremnija ljeta, to ekstremnije i padavine
Drugim riječima, grad nije slučajno letnji fenomen – i što nam ljeta postaju ekstremnija, nauka kaže da će nam ekstremnije biti i padavine, uključujući i grad.
U pitanju je problem koji zahtjeva intervenciju, odnosno prilagođavanje na nove uslove. Ako grad postaje sve veći rizik u Srbiji, onda to znači da on zahtjeva i veća ulaganja u zaštitu.
Kako se navodi u Programu prilagođavanja na izmjenjene klimatske uslove, pored unapređenja sistema ranog upozoravanja i drugih ulaganja, za poljoprivredu to znači i "povećanje iznosa za subvencionisanje protivgradnih mreža i mreža za zasenu za zasade voćaka i protivgradnih mreža za zasade vinove loze".