Popis stanovništva

Muslimani više nisu većina u Albaniji

  • Izvor: Indeks
  • 09.07.2025. 10:38

Popis stanovništva iz 2023. pokazao je da muslimani više ne čine većinu građana Albanije, prvi put u više od dva vijeka.

Prema tom posljednjem popisu stanovnika, muslimana je sada 45,7 odsto, čime su prvi put u dugoj istoriji pali ispod polovine ukupne populacije. Broj muslimana u odnosu na popis 2011. godine pao je za više od 30 odsto.

Treba spomenuti i da je popisu iz 2023. bektaša muslimana je 4,8 odsto, ali oni se na popisu vode kao zasebna religijska grupa. Bektaši su pripadnici heterodoksnog islamskog reda sufijskog porijekla, koji potiče iz 13. vijeka, a u Albaniji se smatraju posebnom religijskom grupom iako se istorijski temelje na šijitsko-islamskoj tradiciji.

Hrišćana je na popisu 15.6 odsto, od toga 8,4 odsto katolika i 7,2 odsto pravoslavaca. Vjernika bez denominacije je 13,8 odsto, a ateista 3,6 odsto, prenosi Indeks.

Ovaj značajan demografski pomak označava istorijski trenutak za vjersku strukturu zemlje, koja je decenijama bila nestabilna.

Demografske promjene uzrokovane iseljavanjem

Prema izvještaju "Turkiye Today", Albanija je u posljednjih 10 godina izgubila oko 15 odsto stanovništva, uglavnom zbog masovnog iseljavanja i pada nataliteta. Analitičari to povezuju s nedostatkom perspektive za mlade, koji sve češće traže posao u inostranstvu.

Istorijski gledano, Albanija je u svojim počecima bila katolička zemlja, nakon rimskih osvajanja. Status muslimanske zemlje dobija tek u 15. vijeku, dolaskom Osmanlijskog Carstva. Zbog geografske blizine i jakih veza s Grčkom, gd‌je mnogi Albanci rade i govore grčki, pravoslavno hrišćanstvo je u posljednjim decenijama ponovno u porastu.

Veliku ulogu u sadašnjoj vjerskoj strukturi igra i istorija 20. vijeka. Nakon Drugog svjetskog rata Albanija je postala komunistička država u kojoj je praktikovanje vjere bilo zabranjeno gotovo 50 godina, sve do povratka demokratije nakon izbora 1992. godine.

Nakon NATO bombardovanja Jugoslavije 1999. oko pola miliona etničkih Albanaca odselilo je na Kosovo, što je dodatno opteretilo ionako krhku albansku privredu. Iako je zemlja u sljedećoj deceniji doživjela privredni rast, i dalje spada među najsiromašnije u Еvropi, a glavni razlozi su visoka nezaposlenost i korupcija, koja odvraća strane ulagače.

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: