"Икона" и "Kисеоник"

Новаковић-Бурсаћ: Вјештачке афере су посебна врста рата против институција Српске

  • 18.10.2023. 15:25

Делегат Kлуба Срба у Дому народа Парламентарне скупштине Сњежана Новаковић-Бурсаћ сматра да настанак, развој и методе кориштене у двије вјештачки створене афере "Икона" и "Kисеоник" потпуно поткрепљују тврдњу да је ријеч о посебној врсти рата који се води на дневно-политичком, али и психолошком нивоу против институција Републике Српске и појединаца који вршећи своју, демократским путем додијељену улогу, представљају Републику на највишем нивоу.

"Постоји мала разлика у томе што је афера `Икона` имала за циљ дискредитацију личности Милорада Додика на домаћем и међународном нивоу, док је афера `Kисеоник` имала за циљ да уздрма повјерење грађана у здравство, односно у витални систем за свако друштво, и то у тренуцима када је готово свака породица у Републици Српској имала неког болесног члана, што је злочин посебне врсте", рекла је Бурсаћева Срни.

Према њеним ријечима, из ових активности, али и неких које су претходиле, а које су за мету имале безбједносни систем Републике Српске, јасно се види матрица и синхронизација ђеловања групе медија и појединаца.

"Обично почиње лажним текстовима и спиновима неких федералних медија и портала, које спремно и синхронизовано као успостављену квази-истину преузима група братских им по неђелу медија и портала из Републике Српске, те група дежурних аналитичара и опозиционих политичара", нагласила је Бурсаћева.

Она је истакла да у том мрачном колу уплетеном ради стварања лажног наратива, збуњивања јавности, стварања неповјерења и закретања свијести народа против својих институција они онда једни друге цитирају, преносе лажи, све док им се не баци нека нова "кост", односно док им не додијеле неки други задатак.

"Осим матрице пласирања лажи, синхронизације изјава и активности ове групе, чини ми се да им је заједнички финансијер, односно налогодавац који се са високом прецизношћу може лоцирати у некој од амбасада", рекла је Бурсаћева, појашњавајући да је ријеч о центрима који у овој земљи подривају све - од истине до уставног поретка у покушају стварања поданичког миљеа и уређења БиХ по мјери унитариста.

Делегат Kлуба српског народа у Дому народа указује да је у томе свему највећа брана предсједник Републике Српске Милорад Додик, због чега је и логично да им је он мета највећег броја најбруталнијих напада, укључујући и овај посљедњи у облику судске фарсе.

"Иако тешке и са ожиљцима које наша јавност осјећа и данас, афере `Икона` и `Kисеоник` би требале да нам послуже као добра лекција о томе како треба да се бранимо, односно од кога Република Српска све може да очекује субверзивне ударе, посебно када су у питању политичари", указала је Бурсаћева.

Она сматра да казна за такве мора да услиједи, изразивши увјерење да грађани на изборима неће пропустити прилику да је испоруче појединцима "заслужнима" за ударе на институције Српске и играње за туђи рачун.

Тужилаштво БиХ обуставило је недавно истрагу о афери "Икона" у вези са иконом коју је 2020. године српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик поклонио шефу дипломатије Русије Сергеју Лаврову приликом његове посјете БиХ. Украјинске власти су тада биле саопштиле да је икона из Луганска и да је одатле украдена, што није било тачно.

У овом предмету Тужилаштво БиХ је од Генералног тужилаштва Украјине добило одговор по замолници за међународну правну помоћ у којем се наводи да се наведена икона не налази у Државном регистру националне културне баштине, те да нису пронађени докази који би указивали да је наведено умјетничко ђело незаконито премјештено, украдено са територије Украјине и да има изузетну умјетничку вриједност.

Републичко јавно тужилаштво обуставило је такође истрагу о афери "Kисеоник" која је настала усљед оптужби градоначелника Бањалуке Драшка Станивуковића да кисеоник који се давао пацијентима на УKЦ-у у Бањалуци током ковид епидемије 2021. године није био задовољавајућег квалитета и да га користе "ауто-лимари и ауто-лакирери".

Станивуковић је 2021. године поднио кривичну пријаву против званичника Српске у којој је тврдио да УKЦ за лијечење пацијената користи кисеоник који је регистрован као технички, а не медицински, јер ТГТ "Техно гас" нема дозволу за увоз и дистрибуцију медицинског кисеоника.

Аферу "Kисеоник" су званичници Српске окарактерисали тада као државни удар због неоснованог изазивања панике и неповјерења у институције Српске.

Пратите нас и путем Вибера