Предсједник Републике Српске Милорад Додик нагласио је да његово обраћање није позив на побуну, нити пријетња миру, није, како ће неки тврдити, пројекат подјеле, већ је позив на повратак равнотежи и сагласности, Дејтону - онаквом какав је потписан.
"Али, ми смо такође реални. Знамо да је прошло доста времена. Не претварамо се да је БиХ 2025. иста као што је била 1995. године. Зато данас Република Српска износи приједлог, а не захтјев", појаснио је предсједник Српске у обраћању чије дијелове преносимо у наставку.
"Предлажемо структурисан, временски ограничен дијалог страна потписница Дејтонског споразума. Дијалог који се не води декретом, већ уз посредовање дипломатије; дијалог који се не одвија тајно, већ уз пуну транспарентност; дијалог који треба да одговори на једно једноставно питање: `Како наредних 30 година мира учинити бољим од претходних?`
Ако одговор на то питање подразумијева измјене Дејтонског споразума, онда хајде да и о томе разговарамо - отворено и искрено, и то користећи инструменте које сам Дејтон предвиђа везано за евентуалне измјене Устава, уз парламентарни договор, комисије са представницима различитих страна и сагласност два ентитета и сва три народа - као што Дејтон и налаже.
Али, одбацимо, једном за увијек, идеју да један страни бирократа, или неки неизабрани савјет, може наметнути уставне промјене без сагласности. И то није мир. То није право.
То је колонијализам под маском изградње државе. Све је то превара, лаж.
Дозволите ми да кажем нешто што ће одјекнути на Западу, па и у Вашингтону. Не можемо очекивати да САД рјешавају наше проблеме и не тражимо то од њих. Ми не вјерујемо у трајну зависност, без обзира колико други био велик, не вјерујемо у експерименте изградње државе. БиХ није пројекат, она је Дејтонским споразумом, односно Уставом БиХ, утврђена као заједничка народима који је чине.
Како је предсједник Трамп рекао у свом историјском обраћању прошле седмице у Ријаду: `Рођење модерног Блиског истока није дошло од западних интервенциониста... већ од самих народа тог региона`.
Нека тако буде и овдје. Преузмимо одговорност - не за сукоб, него за дијалог. Будимо генерација која ће обновити слово Дејтона и оставити иза себе Шмитове декрете, лекције из Брисела и неуспјеле експерименте оних који овдје никада нису живјели.
Навео сам у шта вјерујемо и шта одбацујемо, а навешћу и шта предлажемо. Предлажемо сарадњу и партнерство. Ми већ имамо доказане пријатеље и партнере у свијету. Имамо Русију, Кину, Мађарску... Сада тражимо партнера и у Сједињеним Америчким Државама.
Тражимо Америку каква је била - и каква поново може бити - не као противника, не као окупатора, не као арбитра, већ као гаранта мира, партнера у развоју и заштитника нашег суверенитета. Јер управо су Сједињене Државе креирале Устав БиХ на бази амерчког Устава. Сједињене Америчке Државе довеле су нас до Устава БиХ, до мира у Дејтону. Уз то, данашње Сједињене Америчке Државе још од Брисела разумију важност потписаног споразума.
Вјерујемо ријечима потпредсједника Џеј Ди Венса: да су се Европа и Америка уљуљкале у безбједносном оквиру током протеклих 30 година, оквиру који је настао у Клинтоновој ери, који су конципирали они који су тежили да граде државе по свом нахођењу, оквиру који не може да одговори изазовима какве носи наредних 30 година.
БиХ је 1995. године био потребан мир и добили смо га. БиХ 2025. године потребне су реформе — стварне, законите, демократске реформе. А оне подразумијевају повратак основама, темељима који су Дејтон учинили могућим.
У том смислу, отворени смо за дијалог и сарадњу која је заснована на дејтонским принципима и која је корисна за све народе у БиХ; спремни смо да будемо поуздан партнер свима који то желе: Европској унији, Русији и Сједињеним Америчким Државама.
С тим у вези, дозволите ми да се са овог мјеста кратко обратим и Вашингтону. Знамо да су Сједињене Америчке Државе дубоко забринуте због стратешке зависности од кинеских минерала. Знамо да је администрација предсједника Трампа приоритет дала враћању и обезбјеђивању ланаца снабдијевања критичним минералима кроз партнерства са пријатељским државама. Знамо да су САД истраживале могућности сарадње у Украјини, Јужној Америци и Африци — са већим или мањим успјехом.
Зато данас, први пут, јавно изјављујем: Република Српска је спремна да истражи партнерство у области стратешких минерала са Мађарском и Сједињеним Америчким Државама. Спремни смо да подржимо напоре Америке да диверсификује и осигура ланце снабдијевања критичним минералима. Спремни смо да понудимо вриједност. Спремни смо да понудимо транспарентност. Спремни смо да понудимо сарадњу засновану на суверенитету - а не на корупцији, не на рату, не на манипулацији.
Дајте нам слободу, потврдите наш већ постојећи суверенитет, гарантујте дејтонски уговор, нашу политичку самосталност и независност - и ми смо партнери".
МИ НЕ ОДБАЦУЈЕМО УСТАВНУ БиХ, АЛИ ОДБАЦУЈЕМО БЕЗАКОЊЕ ПОД КРИНКОМ РЕФОРМЕ
Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да оно што данас проживљавамо у БиХ није нешто што је специфично само за нас, већ је дио ширег обрасца који је у новије вријеме присутан у многим демократијама широм свијета.
"Оно што проживљавамо — ова кампања уклањања изабраних лидера, редефинисања правних текстова, делегитимизација народне подршке — дио је ширег обрасца који је у новије вријеме присутан у многим демократијама широм свијета.
Од Бразила до Мађарске, од Румуније до Сједињених Америчких Држава, и да, овдје у БиХ, свједоци смо веома опасне појаве. Новог облика политичког ратовања - културе укидања, која се примјењује не само на мишљење, него и на суверенитет. Агресије неправним средствима — злоупотребе права у циљу остваривања политичких циљева", указао је Додик у обраћању у Народној скупштини Републике.
"Будимо отворени. Против мене су уведене санкције. Пријете хапшењем. Представљају ме као негативца они који одбијају дијалог, а умјесто тога покушавају да га угуше. Али, нисам ја права мета.
Права мета је народ који ме је изабрао. Грађани Републике Српске. Бирачи који су, на слободним и фер изборима, дали повјерење визији суверенитета Српске унутар БиХ, а не подређености страном диктату.
Дозволите ми да овдје кажем нешто што ће, надам се, чути и наши критичари: Можете ми увести санкције. Можете ме и забранити. Можете покушати да ме стрпате у затвор, што и чините. Можете чак покушати да ме убијете приликом хапшења, али ниједан лидер Републике Српске - ни данас, ни сутра, ни икада - неће се одрећи права на нашу груду, нити ће ићи против оног што је договорено у Дејтону, дакле Устава БиХ.
А ако је то тест 'погодности', онда никада нећете имати погодног српског лидера. Никада. Јер овдје није ријеч о мени. Овдје је ријеч о мандату народа. Овдје је ријеч о демократији.
Демократија не значи да се морамо сложити са Бриселом. Демократија не значи прихватање најновијег тумачења неког неизабраног изасланика. Демократија не значи уклањање изабраних лидера зато што су `незгодни`. Ја сам изабран. Влада је изабрана. Народна скупштина је изабрана. Овдје се уништава право да се бранимо.
Зато, уз уважавање, поручујем нашим пријатељима у ЕУ и свакој амбасади која је више времена провела писајући саопштења за јавност него читајући Дејтон: ви не одређујете нашу демократију. Наш народ је одређује. Кажемо им: читајте Устав БиХ, нисте ви дужни да га тумачите нити је то икада било који високи представник, а поготово не овај лажни.
Дозволите ми да још једном јасно поновим: Ми не одбацујемо БиХ, ону уставну, уговорену, не пријетимо миру. Не позивамо на једностране потезе или отцјепљење.
Ми само одбијамо да живимо у систему у којем уговор који смо потписали мијењају други, а посљедице испостављају и намећу нама. То нама, као народу, наноси егзистенцијалну штету. Ми кажемо `не`, али не миру, него безакоњу под кринком реформе. Ми кажемо `не` наметању, а желимо сарадњу, нећемо наметања која се називају демократским, а немају никакав демократски легитимитет.
Ми вјерујемо у дијалог. Зато и позивамо на дијалог. Вјерујемо у Дејтон. Зато га и бранимо. И вјерујемо у демократију. Зато се не бојимо да говоримо. Свијет се не може уређивати тако што ће се ућуткивати они који мисле другачије.
БиХ се не може стабилизовати брисањем аутономије једног од њена два оснивачка ентитета.
А наша будућност не може се градити на идеји да је само један политички став прихватљив - онај који је одобрио неизабрани и правно непотврђени страни званичник.
БОШЊАЦИ ДА ПРИХВАТЕ БиХ НА БАЗИ ДОГОВОРА, ПОШТОВАТИ ЛЕГИТИМНЕ ПРЕДСТАВНИКЕ СРБА И ХРВАТА
Предсједник Републике Српске Милорад Додик поручио је Бошњацима да прихвате БиХ на бази споразума и договора, да се издигну у народ суверенитета а не поданика.
"Прихватите легитимне и вољом већине изабране представнике Срба и Хрвата. Не мрзите. Договорите се са нама и Хрватима. Што је веома важно, и одржите договор", нагласио је предсједник Српске Милорад Додик у обраћању у Народној скупштини.
"Престаните клеветати по свијету Србе. Нећете нас поразити. Дозволите да вас поштујемо тако што ћете пошовати и ви нас. Поштујте и прихватите Републику Српску да би и ми прихватили БиХ. Одреците се рата и освете. Живимо у миру. Ми вас не мрзимо али вас нећемо за господаре. И вама би то било превише. Погледајте какви сте сами себи.
Порука Хрватима у БиХ. Поштујемо вас. Поштујте и ви нас. Ваша и наша права. Тешка нам је историја и памтимо зла. Нико није славан. Подржаћемо ваше циљеве као конститутивног народа и права на конститутивност. Овдје број није важан већ право, и нико вам то право не може одузети. Ми Срби нећемо. Ми ћемо подржати ваша права, једнако као и наша. Све то не на штету бошњачког народа.
Ми Срби нећемо грађанску БиХ која би нас прегласала и довела до уништења. Будимо заједно у политичкој борби да не би схватили да је касно. Разумијемо вас, али данас вас позивамо да смањите европску брзину. Треба да говоримо о нашим проблемима.
Срби су за договор два ентитета и три народа. Тражимо и очекујемо да други поштују наша стечена права. Ништа више и мање од тога. Треба нам мир међу нама Србима. Не дозволимо залудној браћи да их други користе на нашу штету и позивам да обаце захтјеве против Републике Српске и српског народа. Ми смо суверен народ и народ цивилизација. Наш циљ је Република Српска и знамо шта је Република Српска. Мир и договор је важан, посебно за БиХ".
ВРАТИМО СЕ ДЕЈТОНУ, ЗАЈЕДНО СА ПРИЈАТЕЉИМА И ПАРТНЕРИМА
Предсједник Републике Српске Милорад Додик поручио је грађанима Републике Српске да је ово наш тренутак - не да идемо у битку, него да се усправимо.
"Не да се жалимо, него да преузмемо иницијативу. Не да погоршавамо ситуацију, него да кренемо у разговор о Дејтону. Инсистирање на Дејтону није напуштање мира, него улазак у сљедеће поглавље", нагласио је предсједник Додик у обраћању Народној скупштини.
"У свјетлу ове годишњице, свијету, а посебно Сједињеним Америчким Државама, кажемо: Ми нисмо ваш проблем. Ми смо вам партнер. Наравно, ако нас прихватате. Не тражимо да рјешавате наше политичке проблеме. Само тражимо да се сјетите споразума чији сте аутор - и да нам помогнете да му се вратимо. Спремни смо да допринесемо вашим стратешким циљевима, какви су, на примјер, минерали, стабилност и традиционална дипломатија. Све што тражимо заузврат јесте да се придржавате оних истих принципа који су Дејтон учинили могућим: сагласност, уставност и суверенитет. Учинимо Дејтон опет стварним!
Пријатељима у Европи - нарочито онима који се сјећају тешких лекција историје - кажем сљедеће: Знамо да Европа није монолитна. Знамо да у Европи постоје они који разумију да стабилност не настаје ућуткивањем изабраних лидера, него јачањем институција, изградњом узајамног поштовања и подршком дијалогу умјесто диктату у БиХ.
Знамо да неки од најгласнијих заговорника суверенитета и реформе данас долазе управо из Европе - лидери који знају шта значи бранити своју државу, док истовремено заједничким снагама раде на очувању мира. Тим лидерима и свим европским партнерима који желе будућност засновану на равноправности, праву и узајамном уважавању - наша врата су отворена. Немој те их затварати!
Хајде да радимо заједно - не да избришемо Дејтон, спроведимо га. Сви желимо Европу у којој се споразуми поштују, разлике уважавају, а суверенитет не доживљава као пријетња, већ као темељ сарадње.
Захваљујем Србији, која досљедно поштује Дејтонски споразум и увијек стоји уз Републику Српску. Русији, која је увијек подржавала слово Дејтонског споразума. Принципијелна и досљедна политика Москве континуирано позива на поштовање међународних уговора, одбацује мијешање у унутрашње ствари других држава и самовољни интервенционизам. Остајемо партнери са великом Русијом у свему. Захваљујемо Кини на принципијелном и политички неутралном поступању, на досљедном дјеловању у Савјету безбједности у питањима која се тичу БиХ.
Желимо сарадњу са свима. Гарантима Дејтонског споразума захваљујем и упућујем позив: дозволите нам унутрашњи договор у БиХ, затворите ОХР, укините високог представника, препустите Уставни суд домаћим судијама, како то предвиђа Дејтонски споразум.
Вратимо се Дејтонском споразуму. Остваримо то заједно — са партнерима у земљи, са пријатељима у Русији и Кини, партнерима у Сједињеним Америчким Државама и Европи, са свим савезницима у истини и праву, као достојанствени и слободни народи који своју будућност никада неће препустити ником осим себи.
СПРЕМНОСТ ДА СЕ ГРАДИ БУДУЋНОСТ У КОЈОЈ ЋЕ СВИ НАРОДИ НАПРЕДОВАТИ, БЕЗ СТРАНЕ ПРИСИЛЕ
Предсједник Републике Српске је нагласио да у свакој генерацији дође тренутак када народ мора да бира, али не између рата и мира, него између истине и комформизма и указао да је ово тај тренутак.
"Нисмо овдје да рушимо оно што је Дејтон изградио. Задатак нам је да то заштитимо од оних који су заборавили шта је Дејтон. Нисмо овдје да разграђујемо БиХ. Овдје смо да подсјетимо свијет шта она заиста јесте: сложена суверена земља, састављена од два ентитета и три народа. Том земљом се не може управљати декретима, њу може одржати само унутрашњи договор", нагласио је предсједник Српске у обраћању у Народној скупштини Републике Српске које Срна.
"Са овог мјеста позивамо на сарадњу, засновану на равноправности, паритету, сагласности и уставном поретку. Са овог мјеста упућујем и поруку - не само грађанима Републике Српске, већ сваком Бошњаку, сваком Хрвату, сваком Србину, сваком грађанину ове земље: Ми не тражимо ништа што није наше. Само тражимо да нам се наше не одузима!
Спремни смо да градимо будућност у којој ће сви народи напредовати. У којој ће сви ресурси, укључујући критичне минерале, бити искоришћени за развој свих, а не за богаћење појединаца. У којој нико неће бити ућуткиван, и нико неће бити кривично гоњен зато што брани споразум који смо сви потписали.
Саслушајмо једни друге. Разговарајмо – отворено, без стране присиле. И почнимо одмах.
Отпочнимо структурисан и добронамјеран дијалог свих страна потписница Дејтонског споразума са циљем да се вратимо изворном тексту, намјери и структури Дејтонског мировног споразума. Свака евентуална измјена мора бити разматрана и усаглашена искључиво кроз уставне механизме предвиђене Дејтонским споразумом.
Ово није позив на разградњу БиХ. Ово је позив да се врати на уставне основе. Једино сигурно уточиште за све у БиХ је Дејтонски споразум. Да се надогради само у мјери у којој за то постоји сагласност.
Сјетите се када су странци овдје престали да долазе и шта су нам тиме поручили.
Ово је позив да се уважи чињеница да мир није могуће одржати притиском, кажњавањем или декретима, већ искључиво узајамним уважавањем и договором.
НА ДЈЕЛУ БОРБА ЗА КОНТРОЛУ НАД СТРАТЕШКИМ ПРИРОДНИМ РЕСУРСИМА
Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да у БиХ тренутно није ријеч о европским вриједностима, чак ни о Дејтону, већ је ријеч о борби за контролу над стратешким природним ресурсима на европском континенту.
"Говорили смо о Дејтонском споразуму. Говорили смо о Шмиту самозванцу. Говорили смо о демократији као начелу, а сада да проговоримо о стварном питању које се налази у самом средишту ове олује: земљишту, имовини и ресурсима испод површине", рекао је Додик у обраћању у Народној скупштини Републике Српске.
"У посљедњих неколико година, обимна геолошка истраживања потврдила су оно што смо дуго наслућивали - Република Српска лежи на огромним резервама критичних минерала, укључујући литијум, бор, стронцијум, натријум и калијум. То нису обични минерали. Они вриједе 100 милијарди долара. То су стратешки ресурси. Неопходни су за електрична возила, одбрамбене системе, складиштење енергије и напредне технологије — код нас, у Америци, у Европи и широм свијета.
Посебно су значајна наша налазишта у лопарском басену, који је један од најперспективнијих неискоришћених лежишта литијума и бора у Европи, ако не и у свијету. Али, за разлику од других локација које се суочавају са ратом, нестабилношћу или отпором локалног становништва, ми имамо геолошки потенцијал, друштвену стабилност и политичку вољу да их одговорно развијамо.
Запитајте се: Зашто се Кристијан Шмит појавио 2021. године управо у тренутку када су геолошки стручњаци потврдили ова налазишта? Зашто је, након година такозване неутралности, покренуо кампању криминализације Закона о имовини Републике Српске, обуставио финансирање из буџета наше странке и запријетио нашим институцијама? Зашто хоће канцеларију у Сарајеву која би управљала ресурсима? Зашто толика журба, толики очај, да се власништво над имовином и ресурсима пребаци са ентитета на Сарајево?
Одговор је једноставан: минерали значе новац, минерали значе моћ и развој. Овдје се не ради о уставној реформи. Овдје се не ради о европским вриједностима. Овдје се чак не ради ни о Дејтону. Ово је борба за контролу над стратешким природним ресурсима на европском континенту. Ради се о отимачини. Упитајте се у чему је разлика између колонијалних владара некада и сада. Не знам да она постоји.
Да будем сасвим јасан: Република Српска се не противи сарадњи. Република Српска се не противи развоју. И свакако нисмо против тога да корист од ових ресурса подијелимо са нашим партнерима.
Вјерујемо, и данас то потврђујемо, да ова минерална богатства треба да користе свим грађанима, без обзира на националну припадност, политичку странку или мјесто пребивалишта у Републици Српској, али оно што не можемо прихватити јесте систем гдје власништво треба да буде одузето нашим институцијама декретом страног, неизабраног званичника - супротно Дејтону; гдје овај лажни Шмит дјелује као агент за некретнине у интересу својих ментора који би за ништа добили све и гдје се ниво БиХ, формиран у Дејтону ради координације, инструментализује као средство за стицање власништва, а ради извлачења богатства од народа који живе на тој земљи.
То није развој. И то није мир. То је очигледна превара, безочна експропријација.
А ниједан народ, ниједна демократија то неће и не би прихватили.
Предсједник Републике по Уставу је дужан да штити Републику Српску. Ја то радим 24 часа, седам дана у седмици.
Стога, договоримо оквир који поштује дејтонску структуру, уставне надлежности ентитета које је чланом 3.а прецизирао Устав БиХ – Правни поредак и надлежности институција: а) Све владине функције и овлаштења која нису овим уставом изричито повјерена институцијама БиХ припадају ентитетима.
То треба да учинимо на исправан начин. Не на Шмитов начин. Јер ми вјерујемо у партнерство, али само у оно које почиње поштовањем права и сагласности".