Судија Хилмо Вучинић један је од три члана Апелационог вијећа које би требало да донесе другостепену пресуду првом човјеку Републике Српске. Симптоматично, Вучинић већ има искуства у правном прогону Срба због чега је ВСТС-у прије неколико година против њега поднесена и пријава. Тада су из Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила ВСТС-у приложили доказе о његовој нечасној, пристрасној и дискриминаторској улози за вријеме рата. Данас из те организације кажу да се у Суду БиХ само наставља вишегодишња пракса терора над Србима.
"Именовањем Хилме Вучинића за једног од судија који ће донијети другостепену пресуду предсједнику Суд БиХ наставља своју праксу сатанизације српског народа и као такав шаље поруку да је Суд БиХ, који је иначе чедо Хашког трибунала направљен да би судио Србима, Српском народу, а сада видимо и институцијама", каже Бранимир Којић, предсједник Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила.
Вучинићева ратна прошлост није тајна. Према подацима Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих, он је био ратни судија Окружног војног суда у Горажду. Међутим, након што су 2017. године докази достављени ВСТС-у, то је окарактерисано као застарјело.
"Ми нисмо тражили било какву дисциплинску одговорност, ми смо доставили информације на челу са тадашњим директором да он испита те информације и то се врло лако могло ријешити и то се лако могло ријешити на тај начин. Уколико је, а јесте, овај судија имао одређену ратну прошлост, односно учествовао као активан припадник тзв Армије БиХ с правом можемо поставити питање да ли је то адекватан избор судије у оваквом процесу?", каже Виктор Нуждић, в.д. директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражења несталих цивила.
Своје намјере у другом ентитету више ни не крију. Оно што нису успјели деведесетих година, намјеравају да спроведу сада.
"Овдје се не суди предсједнику Додику, већ функцији предсједника Републике, функцији директора Службеног гласника и кључних карика на крају крајева у функционисању институција Републике Српске. Циљ је јасан. Улоге подијељене и глумци треба да заврше те своје улоге", каже Милорад Којић, адвокат.
А прилику да заиграју у овој драми поред Вучинића, добили су Станиша Глухајић и Амела Хускић. А сва та имена први су објавили федерални медији, као и бројне друге информације током процеса против предсједника Републике. Са друге стране, одбрана предсједника Додика из Суда БиХ још није добила никаву званичну обавијест о именовању судија