Добре вијести за возаче. Гориво на бензинским пумпама у Републици Српској јефтиније је за око 30 фенинга у односу на прије три мјесеца. За литар дизела потребно је издвојити 2,23 до 2,29 марака по литри, док бензин кошта од 2,19 до 2,29 марака.
"Главни разлог оволиког пада цијена је економски рат кроз увођење царина између Америке и Кине, који је проузроковао страх да се водеће економије неће развијати очекиваном динамиком. И, други разлог је најављено повећање производње ОПЕК-а. Очекује се повећање понуде деривата на тржишту“, каже предсједник Групације за промет нафтом и нафтним дериватима у Привредној комори Републике Српске Ђорђе Савић.
Цијене намирница са друге стране, не прате пад цијена горива. Нисмо то ни очекивали, кажу грађани. На поскупљења су већ навикли.
"Скупо. Папрено“, „Било би добро да дође, свако појефтињење би било добро“, „Ја живим у Њемачкој, овдје сам три недјеље. Установио сам да је за ваш стандард све скупо“ - коментари су саговорника АТВ-а.
Управо зато из Удружења потрошача "Реакција" прозивају трговце. Подсјећају да су веома ажурни да подижу цијене чим гориво поскупи.
„Апсолутно је непримјерено да цијене основних животних намирница остају исте, док цијена горива пада, поготово што смо имали ситуацију да када је год гориво поскупљивало, имали смо и поскупљење“, јасан је предсједник Удружења за заштиту потрошача "Реакција“ Драган Јошић.
У Унији послодаваца имају другачију рачуницу. Није, кажу, цијена горива једини фактор који утиче на формирање цијена других производа. Дошло је до раста плата, па су, по њиховом мишљењу поскупљења неизбјежна.
„Раст плата и раст цијена електричне енергије, негдје анулира потенцијално пад цијена по основу пада цијена нафте и нафтних деривата", каже директор Уније послодаваца Републике Српске Саша Аћић.
Добра вијест је да је инфлација у стагнацији, па не би требало доћи до новог раста цијена основних животних намирница. Питање је колико је то за утјеху, када се са тим намирницама дође на касу.