Доста људи у свијету па и у Србији показује интересовање и улаже у криптовалуте, али поједини преваранти брзо искориштавају неискуство и лаковјерност инвеститора. Читатељка Курира остала је без 200.000 динара (што је око 1.700 евра) након што је повјеровала у лажна обећања непознате жене која јој је преко интернета нудила брзу зараду од свог наводног улагања у криптовалуте.
Криптовалуте су постале прави хит међу инвеститорима, али док неки успјешно зарађују, многи падају у замку превара. Саговорница поменутог портала, Д. Р. је недавно преко интернета ступила у контакт са женом која јој је нудила сигуран профит од свог наводног улагања у крипто новац. Уплаћивала јој је велике суме новца на различите рачуне, али када је тражила да јој се исплати зарада, контакт је прекинут, а она блокирана на "Воцапу".
- Добила сам понуду од непознате жене (име познато редакцији горе наведеног портала) коју сам нашла преко интернета да уложим новац и да ће ми она након неког времена исплатити зараду јер се бави криптовалутама. У року од три дана уплаћивала сам јој по 40.000, 50.000, 60.000 динара на рачуне различитих банака. За то вријеме сам јој дала укупно 200.000 динара, али је тражила још. Када сам јој запријетила тужбом блокирала ме и избацила из групе на Воцапу - прича забринута жена и додаје:
- У једном тренутку ми је послала фотографију пасоша како бих ваљда стекла повјерења у њу и како не бих сумњала да ме лаже. Никад је раније нисам видјела, нисам разговарала с њом, чуле смо се преко порука. На почетку ми је објаснила да се она бави криптовалутама и да прати стање на тржишту, зна када треба да их прода. Обећала ми је одређену зараду за кратак временски период, али да су јој потребни инвеститори. Када сам на крају схватила да сам преварена и да ми новац неће уплатити запријетила сам јој да ћемо случај ријешити на суду и онда сам била блокирана. Хтјела сам да упозорим људе да не насједају на овакве преваре са лаком зарадом и да не улазе у исте да не би прошли као ја - закључила је жена.
Иначе овај вид инвестиционе преваре познат је по томе што преваранти контактирају жртве путем друштвених мрежа или апликација за упознавање. Након изградње повјерења, предлажу "сигурну“ крипто инвестицију. Да би превара изгледала увјерљиво, некада омогућавају мала повлачења како би изградили кредибилитет. Међутим, када жртва уложи већу суму, повлачења се блокирају, а преварант нестаје са новцем.
Како се заштитити?
- Ако неко кога сте тек упознали инсистира на крипто инвестицији, највјероватније је превара.
- Никада не вјерујте гарантованим повратима - ако звучи превише добро да би било истинито, вјероватно јесте превара!