Korisno

Pravite li ovu grešku: Da li zaista treba da razrađujete novi automobil?

  • Izvor: B92
  • 30.06.2025. 21:21

Da li je razrađivanje novog automobila i dalje potrebno? Mnogi misle da automobil izlazi iz fabrike potpuno spreman za vožnju, ali to nije tačno za sve modele, piše Jalopnik.

Neki proizvođači sportskih automobila, kao što je Honda NSX, zaista testiraju vozilo prije nego što stigne u salone – jer je riječ o performansnom automobilu i žele da kupac odmah može na stazu.

Međutim, većina automobila namijenjenih širokom tržištu ipak zahtijeva određeni period razrađivanja.

U velikoj mjeri to ima veze sa "zagrijavanjem" novih komponenti. Na primjer, pločice i diskovi kočnica nisu pretrpjeli značajno trenje prije nego što prvi put sjednete za volan – i potrebno je vrijeme da se pravilno prilagode.

Možda ste primjetili i obojene linije na novim gumama – one će se brzo izlizati, ali novi pneumatici i kočnice često imaju tanak sloj sa proizvodne trake koji može uticati na efikasnost kočenja.

Mačak Pablo preživio ciklus pranja od 3.000 obrtaja!

Mačak Pablo preživio ciklus pranja od 3.000 obrtaja!

Ovo su samo neki od d‌jelova kojima je potreban period razrade kako bi automobil radio kako treba.

Savjeti za razradu automobila

Izbjegavanje prevelikog opterećenja motora je osnovni savjet. Zlatno pravilo je da izbjegavate obrtaje iznad 4.000 o/min, kao i ulazak u crveno polje obrtomera tokom prvih 800 do 1.600 kilometara.

Ovo je naročito važno kod automobila sa manuelnim mjenjačem – kvačilo se još "privikava", a vožnja u nižim stepenima prenosa može pomoći da se cijeli sistem pravilno podesi.

Ako previše forsirate motor dok je nov, možete očekivati habanje zidova cilindara i neravnomjeran rad bregaste osovine.

Tokom tih prvih 1.000 km, klipni prstenovi moraju da "nalegnu" uz zidove cilindara.

Tesla je veoma precizno opisao šta nas sve čeka u 2035!

Tesla je veoma precizno opisao šta nas sve čeka u 2035!

Prema nekim izvorima, proizvodni proces može ostaviti mikro oštećenja u cilindrima, a širenje prstenova na optimalnoj radnoj temperaturi ih polako ispravlja. Ako se to ne dogodi pravilno, mogući su veća potrošnja ulja, slabije performanse ili oba problema.

Zato treba izbegavati kratke vožnje u početku. Gradska vožnja može pomoći zbog promjenljivog opterećenja i čestih promjena stepena prenosa mjenjača, ali i otvoreni put ima prednosti – omogućava motoru da se duže "vrti" na radnoj temperaturi.

Ipak, izbjegavajte korišćenje tempomata, jer to eliminiše promjene u broju obrtaja koje su korisne u ovoj fazi. Vožnja auto-putem pomaže i da se izbjegne predugo stajanje u mjestu.

Na kraju, često pitanje – da li treba vući prikolicu u početnom periodu? Odgovor je: ne.

D‌jelimično i zbog pomenutog filma na kočnicama – u tom periodu vam je potrebno maksimalno dejstvo kočnica, a one su još u fazi podešavanja, prenosi b92.

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: